Ahududu Nedir? ( Rubus idaeus ) Diğer İsimleri: Ağaç Çileği, Sultan Böğürtleni, Dağ çileği Kümeler halinde kendi kendine yetişir. Haziran-Temmuz aylarında beyaz renkli çiçekleri açan, dağlık bölgelerde yetişen, dikenli bir çalıdır. Genelde Avrupa kıtası ve Kuzey Anadolu'da yetişen bir bitkidir. Ahududu meyvesi toplanıp kurutulur. Ahududu Meyvesi Ahududu, aslında çok küçük meyvelerin tam ortadaki bir boşluğun [...]

Ahududu Nedir? ( Rubus idaeus )

Diğer İsimleri: Ağaç Çileği, Sultan Böğürtleni, Dağ çileği

Kümeler halinde kendi kendine yetişir. Haziran-Temmuz aylarında beyaz renkli çiçekleri açan, dağlık bölgelerde yetişen, dikenli bir çalıdır. Genelde Avrupa kıtası ve Kuzey Anadolu’da yetişen bir bitkidir. Ahududu meyvesi toplanıp kurutulur.

Ahududu Meyvesi

Ahududu, aslında çok küçük meyvelerin tam ortadaki bir boşluğun etrafında bir araya gelmesiyle oluşan bir meyvedir. Rubus ideaus’un anavatanı Ön Asya’dır. Botanik bilimi bu bitkinin Eski Yunanlılar tarafından Kaz Dağı’nın (İda Dağı) eteklerinde bulunduğunu söyler. Bu efsane bitkinin tür adı olan idaeus kelimesinin açıklaması olabilir. Yunan mitolojisinde bir peri adı olan Ida da bitkinin tür adının kökeni olabilir. Efsaneye göre ida adındaki peri Zeus için ahududu seçerken elini kanatıncaya kadar bitkinin meyveleri beyazmış. O günden sonra bitkilerin rengi İda’nın kanının rengini almış. M.S 4. yüzyılda Romalılar ahududu  yetiştiriyorlardı.

Ahududu’nun Faydaları Nelerdir?

  • Kanı temizler ve vücuttaki biriken zehirli maddelerin atılmasını sağlar.
  • Ateşli hastalıklara iyi gelir.
  • Göz ağrısına iyi gelir. Bunun için; yaprağı losyon yapılıp pansuman yapılır. (Alerjik bir durum olursa pansuman hemen bırakılır ve doktora başvurulur.)
  • Kabızlığı giderir.
  • İdrar söktürür.
  • Vücuda enerji verir. Kalbi kuvvetlendirir.
  • Göz iltihaplanmasına iyi gelir. Bunun için; ahududu meyvelerinden yapılan şurup, marmelat ve reçel bol miktarda yenir.

Nasıl Kullanılır?

Ahududu sofralık meyve olarak doğrudan tüketilebildiği gibi evlerde reçel ve marmelat yapımında kullanılır.

Derin dondurulmuş ahududu yıl boyu özellikle pastacılık sektöründe yaygın olarak değerlendirilir.

Ahududu ayrıca meyveli yoğurt ve dondurma üretiminde kullanılan hammaddelerden biridir.

Nasıl Yetiştirilir?

Ülkemiz ahududunun ana vatanı olması nedeniyle yetiştiriciliği bakımından son derece uygun bir konumda bulunmaktadır.

Son yıllara kadar önemsenmemiş bir tarım kolunu oluşturmasına karşın, bugün gerek büyük işletmelerde, gerek aile işletmelerinde yetiştiriciliği önem kazanmıştır.

Taze tüketimi yanında meyve suyu, dondurma, pastacılık, derin dondurma gibi sanayiye yönelik tüketim şekilleriyle de sevilerek tüketilir.

Ülkemizde önemli bir yetiştiricilik dalı olmaya aday bir meyve türü olma yolundadır.

Geniş tüketim yelpazesi yanında yetiştiriciliğinin de oldukça kolay olması önemini daha da artırmaktadır.

Fidanının üretimi kolay ve maliyeti düşüktür.

Anaç ve teknik bir bilgi isteyen aşı sorunları yoktur.

Yine budama işlemleri de, ahududu bitkilerinde kolay öğrenilebilir ve uygulanabilir özelliktedir.

Köklerinin çok yılık olmasına rağmen gövdelerinin 2 yıllık olması ve her yıl yenilenmesi, diğer meyvelerde görülmeyen özel bir karakterdir.

Diğer üstün bir özelliği de dikimden sonra kısa sürede meyve vermeye başlamalarıdır.