akyıldız
AKYILDIZ Nedir? ( Hyacinthaceae ) (Bazı Ornithogalum türleri) Tükrükotu, Köpek soğanı (Antalya), Ak soğan/İt soğanı (Akseki-Antalya), Karga soğanı (Dinar-Afyon), Kurt kirişi (Kemah-Erzincan), Kurt soğanı, Ak baldır (Diyarbakır, Siverek), Ağ baldır (Malatya), Ak bandır (Urfa) Akyıldız, Mart ortasından Mayıs'a kadar yetişir buralarda. Ağaç diplerinde, makilik alanlarda olur, "23 demişti son karşılaşmamızda. Ben de onun gibi kırda [...]

AKYILDIZ Nedir? ( Hyacinthaceae )

(Bazı Ornithogalum türleri) Tükrükotu, Köpek soğanı (Antalya), Ak soğan/İt soğanı (Akseki-Antalya), Karga soğanı (Dinar-Afyon), Kurt kirişi (Kemah-Erzincan), Kurt soğanı, Ak baldır (Diyarbakır, Siverek), Ağ baldır (Malatya), Ak bandır (Urfa)

Akyıldız, Mart ortasından Mayıs’a kadar yetişir buralarda. Ağaç diplerinde, makilik alanlarda olur, “23 demişti son karşılaşmamızda. Ben de onun gibi kırda dolaşıyor, şifa için olmasa da evdeki vazoları doldurmak için çiçek topluyordum. Yaşlı mı yaşlıydı. Köydeki kadınlar yüz yaşında vardır diyorlardı onun için. Artık kimse kocakarı ilaçlarına başvurmasa da, o inatla bildiğini okur, iki büklüm haliyle bastonuna dayanır, ot toplamak için kırlara, tepelere çıkardı.

İki köpeği de ona eşlik ederdi bu yürüyüşlerde. Elinde hep bir sepet olurdu, otları koymak için. Neredeyse onun kadar eskiydi bu sepet. Anneler kızıp, “bak Gülsüm nineye veririm seni, sepetine koyar, cadıların olduğu yere götürür seni dedi mi süt dökmüş kediye dönerdi dönerdi bütün çocuklar. Oysa Gülsüm nine karıncayı bile incitmek istemezdi. Düşüp dizini mi kanattı ufaklıklardan biri, yeşil bir toz serpiştirirdi kanayan yere. Şıp diye kesilirdi kan. Boğazı ağrıyana acı bir şurup verirdi, içmekte zorlanırdınız ya, ertesi sağlam olurdunuz. Yetişkinleri de iyileştirirdi iyileştirmesine ya asil çocuklar hasta oldumu dayanamazdı. Hiç çocuğu olmamış, öyle derlerdi.

Bana kıymet verir Anadolu insanı. Adımı bilirler, benden yararlanır, yeri gelir demet yapar, vazolara koyup salonlarını süslerler benimle. Her bitki gibi, benim de yararlarım vardır. C vitamini ve nişasta içeririm. Çok eski dönemlerden beri şifacılıkta kullanılırım. Dioscorides’in çıbanları tedavi etmek ve hastayı kusturmak için yumrularımdan yararlandığı söylenir ancak özellikle soğanlarimda kalbe etkili bazı maddeler olduğu için uzmanlar fazla tüketilmemem gerektiğini söylerler.

Zambakgillerden gelmişim. Çiçeklerim beyaz ve güzeldir. Yıldıza benzer, ondandır bana akyıldız demeleri. Bir metreyi geçtiğim pek görülmemiştir. Çok yıllığım, yani soğanım topraktan sökülmedikçe sonraki yıllarda da büyümeye, sizi o güzelim çiçeklerimle mutlu etmeye hazır beklerim. Anadolu’nun nice yöresinde yetişirim. Denize yakın topraklarda da, tepelerde de olurum. Öyle yüksek dağlarda bulunmam ama.

akyıldız soganı
akyıldız soganı