Aslan pençesi Bitki Çiçeği

Gülgiller familyasındandır. Anayurdu kesin olarak bilinmeyen Alchemilla cinsi bitkilerin Asya, Avrupa ve Kuzey Amerika anakaralarında yetişen 30 kadar türü bulunmaktadır.

Aslan pençesi Bitki Çiçeği

alchemilla vulgaris

alchemilla mollis

Fındıkotu

Aslan pençesi Bitki Çiçeği, Gülgiller familyasındandır. Anayurdu kesin olarak bilinmeyen Alchemilla cinsi bitkilerin Asya, Avrupa ve Kuzey Amerika anakaralarında yetişen 30 kadar türü bulunmaktadır. Bunlardan kökeni Anadolu olan Alchemilla mollis türünü örnek olarak alıyor ve kısaca Aslan pençesi diye adlandırıyoruz. 50 cm kadar boy atabilen aslanpençesi çok yıllık dayanıklı, rizomlu otsu bitkidir. İsteklerine uygun koşullarda yetiştirildiğinde çevresine doğru iyice genişleyerek gelişen Aslan pençesi Bitki Çiçeği enine ve boyuna uzayan tüylü, sağlam sürgünleri; bu sürgünler üzerinde yer alan 7-11 parçalı, dairemsi veya böbrek biçimli, açık yeşil ya da mavi-yeşil renkli kenarları ince dişli yaprakları vardır. En hafif kırağı ve yağmur damlası yaprakların üzerinde kalıp parıldar. Mayıs ayında açmaya başlayan saman rengi küçük çiçeklerden oluşan yoğun çiçek salkımları, bitkinin tepesinde yaz boyunca açık kalır. Aslan pençesi Bitki Çiçeği, bahçelerde toprağını yüzeyini örtüp kaplamak üzere yeğlenip yetiştirildiğinde çok dekoratif bir görüntü sağlar.

Nerelerde Yetişir

Aslan pençesi Bitki Çiçeği, güneşli, yarı gölge ya da gölge ortamlarda ve nemli olmak koşuluyla her tipteki toprakta çok iyi gelişir. Üretimi, başlangıçta sonbaharın ortalarından ertesi ilkbaharın başlarına kadar 50’şer cm. aralıklarla ekilen tohumlarıyla yapılır. Daha sonra bitki rizom kökünden bölünerek bahçe toprağına yukarıda belirtilen dönemde ve aynı aralıklarla dikilerek çoğaltılabilir. Ayrıca bitki, tohum dökerek kendiliğinden de çoğalır. Öyleki, kimi zaman istenmeyen şekilde de çoğalıp sıklaştığından aslanpençesi bitkileri sonbaharda sararıp kahverengileşmeye başladığında köküne yakın yerden kesilerek elden çıkarılır. Aslan pençesi, üretimi kolay ve bakımı zahmetsiz olan bitkilerdendir.

aslan-pencesi
aslan-pencesi