avokado

Avokado Meyvesi Nedir? Persea americana Bitki cinsi yaklaşık 150 tür içerir. Diğer Yaygın İsimler : Avokado, timsah armut, ortaçağ tereyağı, sebze iliği, avokatier (Fransızca), aguacate (İspanyolca), avokado (İsveççe). Habitat : Armut şeklinde meyveleri olan, hoş kokulu, besleyici, kışın yapraklarını dökmeyen bir ağaçtır.Sıcak iklim bitkisidir.Daha çok Antalya, Alanya ve Adana da yetişir.Çok yağlı olduğu için ağırdır. […]

Avokado Meyvesi Nedir?

Persea americana

Bitki cinsi yaklaşık 150 tür içerir.

Diğer Yaygın İsimler :

Avokado, timsah armut, ortaçağ tereyağı, sebze iliği, avokatier (Fransızca), aguacate (İspanyolca), avokado (İsveççe).

Habitat :

Armut şeklinde meyveleri olan, hoş kokulu, besleyici, kışın yapraklarını dökmeyen bir ağaçtır.Sıcak iklim bitkisidir.Daha çok Antalya, Alanya ve Adana da yetişir.Çok yağlı olduğu için ağırdır. Kabızlık etkisi vardır. Kabuğu yeşil, içi yeşilimsi beyaz bir meyvedir. Yenilebildiği gibi, su ile kaynatılarak ilaç niyetine de kullanılabilir. Ayrıca yaprakları kurutulup su ile kaynatılarak içilir.Bütün meyveler içerisinde protein bakımından en zengin olanıdır. Çok miktarda E vitamini içerir.

Açıklama : Avokado yüksekliği 15 ila 20 metreye kadar büyüyebilir kalın ve zengin dallı bir ağaçtır. Ticari olarak yetiştirilen ağaçlar genellikle 3-4 metreye kadar tutulur. Yapraklar ovalden eliptik, sivri, üst tarafta koyu yeşil ve altında açık yeşildir. 10-25 cm uzunluğundadırlar ve defne defne yaprakları (Laurus nobilis) gibi deri bir yüzeye sahiptirler . Küçük, yeşilimsi-sarı çiçekleri kümeler halinde oturur ve 12 cm uzunluğa kadar dikdörtgen, oval veya armut biçimli meyveler takip eder. Avokado ağacı beş yaşına ulaştıktan sonra ilk önce meyve verir. Meyvenin rengi, bitki çeşidine / türüne bağlı olarak büyük ölçüde değişebilir. Meyve yeşil, sarı-yeşil, koyu mor, yeşil, kırmızımsı kahverengi, kahverengi veya neredeyse siyah olabilir. Kağıt hamuru beyaz, sarı veya limon yeşili. Kremsi bir dokuya ve lezzetli bir tada sahiptir. Her meyve, meyve olgunlaştığında çıkarılması kolay bir büyük tohum içerir.

Kullanılan Bitki Parçaları : Meyve, ağaç kabuğu, yapraklar, yağ ve tohumlar gıda veya bitkisel ilaç olarak kullanılır. Meyveler ihracat için olgunlaşmamış olarak alınır veya yağında kullanılmak üzere olgunlaştırılır. Yapraklar büyüme mevsimi boyunca toplanır ve daha sonra infüzyon, çay ve ekstraktlarda kullanılmak üzere kurutulur. Kabuk budamadan sonra genç dallardan hasat edilir ve kaynatmada kullanılır ve esas olarak kozmetik ürünlerde kullanılan tohumlardan bir yağ çıkarılır. Avokado meyvesi yüksek besin seviyelerine sahiptir ve temel olarak gıda olarak kullanılır. Sert ve olgunlaşmamış bir avokado meyvesinin olgunlaşmasını hızlandırmak için, muzlu bir kağıt torbaya yerleştirilebilir ve yumuşayana kadar oda sıcaklığında tutulabilir.

      Avokado Faydaları

Aktif Bileşen ve Maddeler : Yapraklar uçucu yağ (estragole, karyofilen ve öjenol ile), flavonoidler (afzelin, sinorosid, luteolin, quercetin), tanenler ve prosiyanidin içerir.

Avokado meyvesi, tüm meyveler arasında en besleyici ve kalorisi çok yüksektir (100 g başına 220 kcal).

Meyve, hem doymuş hem de doymamış linoleik asit, linolenik asit, palmitik asit, stearik asit ve diğer yağ asitlerine dayanan bir yağ yağı içerir.

Ayrıca fenoller (kafeik asit, klorojenik asit, p-kumarik asit), alfa-karoten, beta-karoten, folik asit, pantotenik asit, fruktoz, glikoz, sükroz, lifler, amino asitler ve az miktarda koenzim Q10 içerir.

Avokado posası diğer meyvelerden daha fazla protein içerir.

Meyveye B1 vitamini (tiamin), B2 (riboflavin), B3 (niasin), B6, C, D ve E (tokoferoller, tokotrienoller) ve kalsiyum, sodyum, potasyum, çinko, demir, fosfor, bakır, manganez ve magnezyum. % 20-35 doymuş yağ asitleri (palmitik asit, miristik asit ve stearik asit),% 70-85 tekli doymamış yağ asitleri (oleik ve palmitoleik asitler) ve% 10-15 çoklu doymamış yağ asitleri (linoleik ve linolenik asitler) içeren avokado yağı. Ayrıca,% 5-8 gliserin, lesitin, beta-karoten ve D vitamini içerir.

Doymuş yağ asitleri içeriği % 20’yi aşarsa, buzdolabında yağ sertleşir.

Hava geçirmez bir kapta oldukça serin ve karanlık bir yerde tutulması şartıyla, yağın yaklaşık 2-5 yıl uzun bir raf ömrü vardır.

  • Kalp ve deriyi koruyarak dolaşımı düzenler.
  • Hücrelerin yaşlanmasını yavaşlatır ve kanseri önler.
  • Tansiyon düşürücü, böbrek taşı önleyici ve ishal kesici etkisi vardır.
  • Yaprakları ise kabız yapıcı olarak kullanılır.
  • Ayni zamanda Avokado Yağını zeytinyağı ile karıştırılarak cilde sürülür.
AVAKADO AĞACI
AVAKADO AĞACI