B Vitaminleri

*B vitamini nedir?

B vitamini, bir vitaminler grubu olduğundan, B grubu denir. B gurubu adı, kimyasal yapılarının veya etkilerinin benzerliğinden değil, daima beraber bulunmalarından verilmiştir. Eğer bir besin B 1 vitaminince fakirse, diğer B vitaminlerince de fakirdir. B Vitaminleri 1.

Bu vitamin, özellikle kalp ve sinir sistemi üzerinde etkilidir. Hazmı kolaylaştırır. Safra kesesinin elastiki olmasını sağlar. Cilt, saç, karaciğer ve ağız sağlığına katkısı hayli yüksektir. Sindirim sistemi ile beyin fonksiyonlarını düzenleyici özelliğe sahiptir. Depresyonla mücadelede yardımcı bir öğedir. Bilhassa yaşlılar için fevkalade önemlidir; zira bu vitaminlerin emilimi yaşlandıkça azalır. Alzheimer tanısı konulmuş kişilerde sorunların B12 ve B kompleks vitaminlerinin eksikliğinden kaynaklandığı bilinmektedir. B Vitaminleri 1.

*B1 vitamini (Tiyamin) önemi nedir?

Bu vitamin, karbonhidrat metabolizması için gereklidir; noksanlığı halinde vücutta yorgunluk ve kas krampları görülür. İleri düzey B1 eksikliğinde bu belirtiler artarak, sinirlerde dejenerasyon görülür. Bunun sonucunda felç meydana gelebilir. Bu duruma beriberi denir. Böyle bir kimseye B1 vitamini verilirse, bu belirtiler derhal kaybolur. B Vitaminleri 2.

Tiyamin, bira mayasında, buğday, yer fıstığı ve diğer tohumlarda, yumurta sarısı ve karaciğerde bulunur.

Bir insana günde ortalama 2-3 mg B 1 vitamini gereklidir.

B1 vitamini noksanlığı durumunda oluşabilecek diğer rahatsızlıklar şunlardır:

Kabızlık, ödem, yorgunluk, unutkanlık, sinir sistemi bozuklukları, iştah kaybı, kaslarda bozukluk, sinirlilik, ayaklarda hissizlik, kulaklarda çınlama, ciddi kilo kaybı…

B1 vitamini açısından zengin hububatlar : Buğday, Kahverengi Pirinç, Mısır, Yulaf. Darı, Çavdar.

B1 vitamini açısından zengin meyve ve sebzeler : Bezelye, Brokoli, Brüksel Lahanası, Kuşkonmaz, Erik, Kuru üzüm, Kuru erik.

B1 vitamini açısından zengin hayvansal gıdalar : Balık, Kümes hayvanları, Karaciğer.

B1 vitamini açısından zengin bitkiler : Yonca, Papatya, Rezene, Çemen otu, Isırgan otu, Yulaf, Maydanoz, Adaçayı, Şerbetçi otu. B Vitaminleri 2.

*B2 Vitamini (Riboflavin) Önemi Nedir?

Bitki ve hayvanlarda bulunan sarı bir pigmenttir. Tiyamince (B 1 vitamini) zengin besinlerde bol olarak bulunur, ayrıca kalın bağırsak bakterileri tarafından da sentezlenir. Büyümede, solunumda hidrojen transferinde rol oynar. Eksikliği ağız kenarlarında, deride çatlaklıklara ve saç dökülmesine yol açar. B 2 vitamini vücutta antikor üretimi ve büyüme için gereklidir. Göz yorgunluğunu azaltır, kataraktın önlenmesi ve tedavisi için önemlidir. Kepeği önlediği düşünülür. B Vitaminleri 3.

Hamilelik sürecinde yeterli miktarda B2 vitamini alınması gerekir. Annede bu vitaminin eksikliği durumunda, bebek gelişimi sekteye uğrar.

B2 vitaminin eksikliği durumunda oluşabilecek bazı rahatsızlıklar şunlardır:

Sersemlik, uykusuzluk, ışığa hassasiyet, sindirim bozuklukları, büyüme geriliği ve düşünme noksanlığı..

B2 vitamini açısından zengin sebze ve meyveler : Avokado, Brüksel lahanası, Mantar, Brokoli, Ispanak, Baklagiller, Yapraklı yeşil sebzeler.

B2 vitamini açısından zengin hububatlar : Buğday, Kahverengi Pirinç, Mısır, Yulaf, Darı, Çavdar.

B2 vitamini açısından zengin bitkiler : Kuşburnu, Adaçayı, Rezene, Kırmızı Yonca.

B2 vitamini açısından zengin hayvansal gıdalar : Peynir, Yumurta sarısı, Balık, Kümes hayvanları, Yoğurt. B Vitaminleri 3.

*B3 Vitamini (Nikotinamit, Niyasin) Önemi nedir?

B1 vitamininin bulunduğu maddelerde bulunduğu gibi bağırsak bakterileri tarafından da sentezlenebilir. Eksikliğinde pellegra denen sinirsel bozukluklar, zihin bulanıklığı (erken bunama), depresyon, mide bulantısı, ishal gibi durumlar görülür. B3 vitamini kan dolaşımını düzenler, sağlıklı bir derinin oluşmasını sağlar ve santral sinir sisteminin çalışmasına yardımcı olur. Beyin ve hafızanın ileri fonksiyonlarını denetlemesinden dolayı şizofreni ve diğer zihinsel hastalıklarda tedavi edici rol oynar. B3 vitamininin kullanımında doz ayarlaması mutlaka doktor tarafından yapılmalıdır. Yüksek miktarlarda alınan B3 vitamini doğal bir alerjik reaksiyon olan ciltte kızarıklığa neden olabilir. Bu kızarıklar yanma, kaşıntı ve ağrı ile beraber olabilir. Genellikle yüz, kollar ve göğse yayılır. Genellikle zararsızdır ve 20 dakika ile bir saat arasında kendiliğinden geçer. Bir bardak su içilmesi de yardımcı olacaktır. Yüksek dozlarda saf nikotinik asit mide ülserleri, gut, glokom diyabet ve karaciğer hastalıklarında sağlık problemlerini arttırabilirler. Günde 1.000 mg’in üzerindeki dozlar için doktora tekrar danışmak gerekir. B Vitaminleri 4.

B3 vitamini açısından zengin hayvansal gıdalar : Biftek, Peynir, Tavuk, Yumurta, Balık, Sığır eti, Süt.

B3 vitamini açısından zengin meyve ve sebzeler : Brokoli, Karnabahar, Havuç, Bezelye, Fasulye, Domates, Patates.

B3 vitamini açısından zengin diğer gıdalar : Mısır unu, Kepekli ekmek, Çekilmiş kahve, Fındık. B Vitaminleri 4.

*B5 Vitamini (Pantotenik Asit) önemi nedir?

Kalın Bağırsak bakterileri tarafından da sentezlenebilen bu vitamin, adını, hem hayvansal hem de bitkisel kaynaklarda bulunabildiğinden dolayı Yunanca “her yer” anlamına gelen “pantos”dan alır. Vücutta depolanmayan ve suda eriyen bir vitamindir. Sinir ve derinin korunmasında etkilidir. B5 vitamini eksikliği insanlarda nadiren hastalığa yol açar. Genellikle büyümenin gecikmesi, deri hastalıkları, adrenal bozuklukları ve saçların erken beyazlaması gibi bozukluklar görülür. B Vitaminleri 5.

B5 vitaminin bazı faydaları şu şekilde özetlenebilir: 

Normal büyüme ve gelişmeyi destekler. • Yiyeceklerin enerjiye dönüştürülmesine yardım eder. • Birçok vücut materyalinin sentezine yardımcı olur. • Böbrek üstü bezinin fonksiyonunu destekler. • Enerji metabolizmasında gereklidir. B Vitaminleri 6.

B5 vitamini açısından zengin meyve ve sebzeler : Fasulye, Patates, Mısır, Avokado, Bezelye, Karnabahar, Kuruyemiş, Yer fıstığı.

B5 vitamini açısından zengin hayvansal gıdalar : Dana eti, Karaciğer, Balık, Tavuk, Yumurta, Peynir.

Günlük alınması gereken B5 vitamini miktarı 10-1000 mg. arasındadır.

Alınması gereken en az günlük miktarlar: 

0-6 aylıklarda  2 mg 

6 ay-3 yaş arası 3 mg 

4-6 yaş arası 3-4 mg 

7-9 yaş arası 4-5 mg 

10  yaş ve üstü 4-7 mg

Genellikle bu miktarlar günlük besinlerle fazlası ile karşılanır. Günlük 10-20 gr. gibi çok yüksek dozlarda alınması ile ishal ve su kaybı oluşabilir. B Vitaminleri 6.

*B6 Vitamini (Pridoksin) önemi nedir?

B1 vitaminince zengin besinlerde bulunur. Çok çeşitli besinlerde bulunduğu için insanlarda B6 eksikliğinin kesinlikle neye yol açtığı bilinmemektedir. Bununla beraber eksikliğinde dermatit denen deri iltihapları, direnç azlığı ve kansızlık gibi bazı bozukluklar görülür. B6 vücutta depolanmayan ve suda eriyen bir vitamindir. Diyetle veya ek vitamin olarak mutlaka alınmalıdır. Vücutta diğer birçok vitaminden daha fazla hayati fonksiyonları destekleyici rol oynar. Karbonhidrat, yağ ve protein metabolizmasında yer alır. Hormonlar, kırmızı kan hücreleri, sinir hücreleri, enzimler ve prostoglandinlerin oluşumunda rol oynarlar. Ayrıca B6 vitamini iştahımızı, ağrıya karşı duyarlılığımızı, uyku düzenimizi, ruh durumumuzu etkileyen serotonin adlı maddenin yapımında da etkili olmaktadır. B6 vitamini eksikliğinde ani uykusuzluk ve santral sinir sisteminin çalışmasında bozukluklar oluşmaktadır. B Vitaminleri 7.

Vitamin B6 eksikliği belirtileri: 

Depresyon, kusma, anemi kansızlık), böbrek taşları, dermatitler, uyuşukluk, bağışıklık sisteminin zayıflamasına bağlı olarak sık hastalanma… B6 vitamini eksikliğine bağlı olarak aşırı sinirlilik, huysuzluk; bazen de kasılma nöbetleri görülebilir.

B6 vitamini açısından zengin hayvansal gıdalar : Koyun eti, Kümes hayvanları, (özellikle tavuk) Karaciğer, Sığır eti, Balık, Yumurta.

B6 vitamini açısından zengin sebze ve meyveler : Marul, Arpa, Soya fasulyesi, Yulaf, Muz, Avokado, Patates, Fasulye (fırında pişmiş), Lahana, Bezelye, Ispanak, Havuç, Portakal.

B6 vitamini açısından zengin diğer gıdalar : Kahverenği pirinç, Bira mayası, Buğday (has buğday), Süt, Hububat (her türlüsü). B6 vitamini pişmeyle kolay yok olduğundan, söz konusu gıdaları mümkün olduğunca çiğ yemekte yarar vardır:

Önerilen günlük doz 2 mg, ‘dır Günlük 500 mg,’a kadar güvenli olabilir. B Vitaminleri 7.

*B9 Vitamini (Folik Asit) önemi nedir?

Bu vitamin diğer B vitaminlerinin bulunduğu besinlerde bulunduğu gibi, bağırsak florası tarafından da sentezlenir. Eksikliğinde zeka geriliği ve sinirsel bozukluklar görülür. B Vitaminleri 8.

*B12 Vitamini (Kobalamini) önemi nedir?

B12, B vitaminlerinin bulunduğu besinlerde bulunur. Suda eriyen bir vitamindir. Diğer suda eriyen vitaminlerden farklı olarak vücut dokularında depolanabilir. Bu yüzden eksiklik belirtilerinin ortaya çıkması yıllar alabilir. Kan ve sinir hücrelerinin yapımında, tamirinde, büyümesinde rol oynar. Ayrıca hücre bölünmesinde ve DNA sentezinde koenzim görevi görür. Eksikliği anemi denen kansızlığa ve boğaz iltihabına neden olur. B12 vitamini ince bağırsaklarda emilir. Diyetle yetersiz alınım, bazı hastalıklar sebebi ile ince bağırsaklardan yetersiz emilim B12 vitamin eksikliğini oluşturur. Hafif derecede B12 eksikliği çok sık görülür. Uyuşukluk, unutkanlık, sabahları yataktan yorgun kalkma gibi belirtiler verir. Çocuklarda görülen astımların, depresyonun, şeker hasta lığına bağlı nöropatilerin, düşük sperm sayısı ve spermlerdeki hareket yetersizliğinin tedavisinde de B12 vitamini kullanılmaktadır. B Vitaminleri 9.

B12 vitamini açısından zengin hayvansal gıdalar : Karaciğer, Kırmızı et, Yumurta, Kuzu ciğeri, Balık, Biftek, Süt, Peynir, Dil balığı, Ringa balığı, Uskumru, Dana karaciğeri, Sardalya. B Vitaminleri 9.

B Vitaminleri
B Vitaminleri