C Vitamini

C Vitamini (Askorbik Asit) önemi

C vitamini hücre solunumu olayında hücrenin taşınmasında rol oynar, eksikliğinde enerji metabolizması bozulduğundan can sıkıntısı, tembellik, çabuk heyecanlanma, eklemlerde ağrılar görülür. Uzun süre yeşil sebze ve taze meyve yenmediği zaman, yani aşırı bu vitamin eksikliğinde kılcal damarın çatlaması nedeniyle deri altında kanamalar veya deride çürümeler eklem yerlerinde ağrılar, şişmeler görülür. Bundan başka konnektif dokunun bağlayıcı etkisi azaldığından iskorbit adı verilen diş etlerinin çekilmesi ve kanaması, dişlerin dökülmesi, vücutta genel bir zayıflama görülür.

Nobel ödülünü kazanan Dr. Linus Pauling’e göre, soğuk algınlığında ve gerginlik halinde günde 3000 – 6000 mg. bu vitamin alınmalıdır.

İngiltere’nin saygın üniversitelerinden Manchester Universitesi’nde yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre, romatizmaya karşı en iyi savunma yöntemi C vitamini yüklemesidir. Manchester Üniversitesi’nde romatizma üzerine araştırmalarını sürdüren Dr. Dorothy Pattison, “Özellikle 30 ile 50 yaş arasındaki bireylerde çok sık görülen romatizmanın, araştırmamız sonucunda C vitamin ile direkt bir bağlantısı olduğunu gördük.” derken, araştırma çerçevesinde 1993-2001 yılları arasında 73 kişiyi incelediklerini belirtmektedir. Bu süre zarfında özellikle C vitamin bakımından zengin meyveleri yemeyen kişilerde romatizma ortaya çıktığı görülür. C vitamini zengini meyveleri sıklıkla yiyen kişilerde ise romatizma tespit edilmez.

C vitamini açısından zengin meyve ve sebzeler : Portakal, Maydanoz, Mandalina, Çilek, Domates,Turp, Karnabahar, Kereviz, Marul, Ispanak, Sarımsak, Biber.

örnek tablo:

100 gr. portakalda     30 mg. C vitamin bulunur.

100 gr. limonda          45 mg. C vitamin bulunur.

100 gr. çilekte            50 mg. C vitamin bulunur.

100 gr. kara turpta      70 mg. C vitamin bulunur.