ebe gümeci
Ebegümeci nedir?  Diğer isimleri: Ebegömeci, Kazankarası, Malva Sylvestris Ebegümecigiller familyasında aynı cins 1500 kadar bitkinin adı Ebegümecidir. İki yada çok yıllık otsu bitkilerdir. Ülkemizde bu bitkinin 8 türü vardır. En önemli türü ise Büyük Ebegümeci(M. Grandfolia) türüdür. Genellikle çiçek ve sebze bahçelerinde yetişir. Bu bitkilerin hepsi de yapraklarında, çiçeklerinde ve saplarında (bamyada olduğu gibi) bir [...]

Ebegümeci nedir? 

Diğer isimleri: Ebegömeci, Kazankarası, Malva Sylvestris

Ebegümecigiller familyasında aynı cins 1500 kadar bitkinin adı Ebegümecidir. İki yada çok yıllık otsu bitkilerdir. Ülkemizde bu bitkinin 8 türü vardır. En önemli türü ise Büyük Ebegümeci(M. Grandfolia) türüdür. Genellikle çiçek ve sebze bahçelerinde yetişir. Bu bitkilerin hepsi de yapraklarında, çiçeklerinde ve saplarında (bamyada olduğu gibi) bir sümüksel madde içerir. Küçük yapraklı bitkinin uzun saplarının ucundaki yapraklar yuvarlak ve çentiklidir. Açık pembeden eflatun rengine kadar değişebilen renkte çiçek açarlar. Bir de yuvarlak meyvesi vardır. Çiçekleri, yaprakları ve sapları, Haziran’dan Eylül’e kadar toplanabilir. Bitki kurutulduğunda özelliklerinin bir bölümünü yitireceği için elden geldiğince taze kullanılması gerekir. Ama kurutulmuş şekilde de kullanılabilir.

Ebegümeci Faydaları Nelerdir?

 1. Ebegümeci çayı özellikle mukoza iltihaplarında, gastrit, mesane iltihabı, mide ve bağırsak mukoza iltihabında ve ağız boşluğu iltihabında fayda sağlar.
 2. .Mide ve bağırsak ülserinde etkilidir. Bunun için; arpa ile karışık bir çorba hazırlamak gerekmektedir. Önce arpa kaynatılır ve soğuduktan sonra bitki yaprakları eklenir.
 3. Akciğer balgamlanmalarında, bronşiyal nezlede, öksürük ve aşırı ses kısıklığında özellikle önerilir.
 4. Gırtlak ve bademcik iltihabı ve ağız kuruluğunda da başarıyla kullanılabilir. Bu tür şikayetlerde gün boyunca kullanılmak üzere, iki buçuk litre suya geceden bitki eklenerek demlenmeye bırakılır. (Bir bardak suya, yarım tatlı kaşığı ince kıyılmış taze bitki) eklenir, ertesi gün hafifçe ısıtılarak bir termosa doldurulur. Gün boyunca, yudumlanarak 4 bardak çay içilir ve gerisiyle de derin gargaralar yapılır. Gırtlak, ağız boşluğu ve burun kuruluklarında da gün boyunca elden geldiğince sık gargara yapılmalıdır.
 5. Nefes darlığına yol açan akciğer amfizemi bile ebegümeci çayı ile iyileştirilebilir. Bu durumda, günde en az 3 bardak çay içilmeli ve süzüldükten sonra geriye kalan yapraklar iyice ısıtılarak bronşların ve akciğerin üstüne geceleyin kompres olarak uygulanmalıdır.
 6. Göz kuruluğunda da gözlere ebegümeci banyosu ve kompresi uygulandığında, çok iyi sonuçlar alınabilir.
 7. Kaşıntılı ve yanmalı yüz alerjilerinde yüzü ılık ebegümeci çayı ile yıkamak rahatlatıcıdır
 8. Ebegümeci dıştan, kırıklardan veya damar iltihaplarından kaynaklanan yaralarda, çıbanlarda, şiş ayak ve ellerde kullanılır. Bu durumlarda, ayak ve el banyoları yapılmalıdır. Gırtlak iltihabını iyileştirmede ve gırtlak hastalıklarında da başarı sağlar.

Ebegümeci Nasıl Kullanılır?

 • Çay Olarak Hazırlamak: Yalnızca soğuk suda demlendirilmelidir. Yarım tatlı kaşığı bitki (ince kıyılarak kurutulmuş), orta bot bir su bardağı dolusu soğuk suya akşamdan eklenir, sabahleyin süzülür ve ılıklaştırılır.
 • Ayak ve El Banyoları: İki avuç dolusu ince kıyılmış taze bitki, 4-5 litre soğuk suya akşamdan eklenir, ertesi gün, elin ve ayağın dayanabileceği kadar ısıtılır ve süzülür. Banyo süresi 20 dakikadır. Banyo suyu, yeniden ısıtılarak iki kere daha kullanılabilir.
 • Bitki Kompresi: Çay süzüldükten sonra artan posalar bir miktar suyun içinde ısıtılır, arpa unu ile lapa haline getirilir ve bir bezin üstüne yayılarak, sıcak sıcak uygulanır. Kompresin sıcaklığını yitirmemesi gerekir. Kompres süresi isteğe göre düzenlenebilir.