egir-koku-bitkisi

Azak Eğeri, Hazambel

Eğir, Azak Eğeri ve Hazambel olarak da bilinen bu su bitkisi, genellikle göllerin, su birikintilerinin ve durgun suların kıyılarında yetişir. Kıyı çamurunda yatay olarak gelişen kökten çıkan kılıç biçimindeki yapraklar 1 metre kadar yükselir. Yassı bir yapıya sahip olan sapın ortasında, konik biçiminde yeşilden kahverengi-sarıya kadar değişebilen bir koçan vardır.

Eğir Kökü Bitkisi Nedir?

Acorus calamus

Azak Eğeri, Hazambel

Eğir Kökü, Azak Eğeri ve Hazambel olarak da bilinen bu su bitkisi, genellikle göllerin, su birikintilerinin ve durgun suların kıyılarında yetişir. Kıyı çamurunda yatay olarak gelişen kökten çıkan kılıç biçimindeki yapraklar 1 metre kadar yükselir. Yassı bir yapıya sahip olan sapın ortasında, konik biçiminde yeşilden kahverengi-sarıya kadar değişebilen bir koçan vardır. Çok yıllık, otsu bir bitkidir. Yaprakları şerit biçiminde, kenarları kıvırcıklı, kokulu ve boyuna çizgilidir. Çiçekler 5-9 cm. uzunlukta bir başak durumunda toplanmışlardır. 1550 yıllarında Türkiye’den Avrupa’ya tıbbi bitki olarak götürülmüş ve bu şekilde Avrupa’ya yayılmıştır. Anadolu’da Sapanca, Yeniçağa ve Beyşehir göllerinin kenarlarında yetişmektedir. Başparmak kalınlığında ve 1 metre uzunluğunda olabilen kökü, tazeyken kokulu bir acılığa sahiptir. Kurutulduğunda bu etkinlikleri azalır. İlkbahar başlangıcında veya sonbahar sonunda toplanır. Eğir Kökü dış kabuğu soyulduktan sonra veya soyulmadan önce güneşte kurutulur. % 1.5-3.5 miktarı uçucu yağ taşır. Bu yağda asamil alkol, ögenol ve asaron bulunmaktadır.

Eğir Kökü’nün Faydaları?

  • Sindirim sistemi genel güçsüzlüğünde, mide ve bağırsak gazlarında ve koliklerinde kullanılır.
  • Beze ve gut hastalıklarında büyük bir başarı sağlar.
  • Tembel midelerin ve bağırsakların ısıtılmasında ve salgılardan arındırılmasında bitki çok başarılıdır.
  • Kansızlık solgunluklarında ve ödemlerde de önerilir.
  • Beslenmesi normal olan fakat kilo eksiği bulunan kişiler, eğir kökü çayı içmeli ve arada sirada, eğir kökü katkılı banyolar almalılar.
  • Bitki, iştahsızlığı giderir.
  • Böbrek rahatsızlıklarında yardım eder ve tüm bedenin temizlenmesini sağlar.
  • Yarim tatlı kaşığı ince kıyılmış veya öğütülmüş kök, orta boy bir su bardağı soğuk suya akşamdan eklenir, gece boyunca demlenmeye biraz bırakılır, sabahleyin ılıklaştırılır ve süzülür. Çay içilirken ılık olmalıdır.