enginar dalında

Enginar Bitkisi Nedir? Karaciğer dostu olarak bitkilerimiz arasında en meşhur olanıdır. Başlıca ege bölgesin’de yoğun şekilde yetişen bu bitki hem salatası hem yemeği hem böreği yapılır. Yetiştirmesi çok zahmetli olan bu bitki çarşıda pazarda market raflarında baş köşede yerini almıştır. Bu bitki hakkında tüm bildiklerinizi unutun, Genellikle bir sebze olarak kabul edilmesine rağmen, enginar ( […]

Enginar Bitkisi Nedir?

Karaciğer dostu olarak bitkilerimiz arasında en meşhur olanıdır. Başlıca ege bölgesin’de yoğun şekilde yetişen bu bitki hem salatası hem yemeği hem böreği yapılır. Yetiştirmesi çok zahmetli olan bu bitki çarşıda pazarda market raflarında baş köşede yerini almıştır. Bu bitki hakkında tüm bildiklerinizi unutun, Genellikle bir sebze olarak kabul edilmesine rağmen, enginar ( Cynara cardunculus ) bir tür devedikeni’dir.

Güney Avrupa ve Akdeniz ülkelerinde yetişir. Türkiye’de de en çok yetiştirildiği bölgeler Marmara ve Ege’dir. Enginarlar, bağışıklık sistemini güçlendirmede, kolesterolü düşürmede ve ateroskleroz, kalp krizi ve felç gibi hastalıklara karşı koruma avantajları nedeniyle tüketilir. Şimdi enginar neye iyi geliyor? Enginarın faydaları nelerdir? Bilinmesi gerekenlere birlikte göz atalım…

enginar dalında
enginar dalında

Enginarın Faydalar Nelerdir?

Magnezyum, fosfor ve manganez gibi vitamin ve mineralleri sağlayan en iyi yiyeceklerden biridir. Bu mineraller kemik sağlığını ve yoğunluğunu artırarak osteoporoz gibi koşulların olasılığını azaltır, antioksidan, vitamin ve mineral açısından zengin olmasından dolayı dolaşım ve sindirim sistemi düzenlemeye yardımcı olmaktadır,  ayrıca, kanı temizler, kötü kolesterolü (LDL) düşürüp iyi kolesterolü dengeler.

Enginarın bir diğer sağlık yararı, kan basıncını düşürmeye yardımcı olmaktır. Vücudunuzdaki sodyumun etkilerini düzenlemeye yardımcı olan potasyum bakımından zengindir. Yüksek sodyum seviyesi kan basıncında artışa neden olabilir. Yüksek tansiyon veya hipertansiyonu olan hastalar sıklıkla potasyum eksikliğine sahiptir. Bu nedenle, diyetiniz yoluyla potasyum alımını arttırmanız önerilir. Diyabet hastaları, yüksek tansiyon gibi komplikasyonların önlenmesine yardımcı olmak için düzenli olarak enginar tüketmelidir.

Tüketmek İçin Sebepler.

Enginarın Hazırlanmış Resmi
Enginarın Hazırlanmış Resmi

Yüksek protein içeriği sayesinde kalp kasını güçlendirir, üre seviyesini düşürerek kalbin rahat çalışmasını sağlar. Demir bakımından zengin yönüyle, demir eksikliği anemisinde tavsiye edilir. Antioksidan özelliği sayesinde, toksik maddelerin vücuttan atılmasına yardımcı olarak, karaciğerin sağlıklı çalışmasını destekler. Yapısında bulunan potasyum minerali, vücutta ki sodyum-potasyum dengesini düzenleyerek tansiyonu düzenler. İçeriğinde bulunan quersetin ve antioksidanlar sayesinde kansere karşı vücudumuzu koruduğu bilinmektedir. Enginarda bulunan ‘sinarin’ adlı madde, kandaki kötü kolesterolün düşmesine yardımcı olur.

100 gr pişmiş enginar 53 kaloridir.

Yüksek lif yapısı, kan şekerini dengeleyici etkiye sahiptir. Şeker hastaları için zeytinyağlı veya etli yapılmış enginar yemeği, beslenme kalitesini güçlendirir. Şeker kontrolünde olumlu etki göstermektedir. Sigara içen bireylerde vücutta biriken nikotin seviyesinin azalmasına yardımcıdır. 100 gr pişmiş enginar 53 kaloridir. Düşük kalorisi nedeniyle kilo vermek isteyen bireylerin tercih ettiği sağlıklı besinler arasında yer almaktadır. Ayrıca tüm bu sağlıklı yönleri dışında bilinmeyen bir yönü vardır ki sadece bedenimize değil ruhumuza da hitap eder. Vazoya koyacağınız enginar kısa sürede çiçek açar.  Mor çiçeği ve kokusu sayesinde ruhumuzu da besler.