Formda Kalma İlkeleri neler

Formda Kalma İlkeleri Neler?

Kilonuza dikkat edin. Aşırı kilolu iseniz mutlaka ideal kilonuza inin. Kilonuz normal ise kilo almamaya özen gösterin. Aşırı kilo önemli bir risk faktörüdür. Kahvaltı yapın. Öğün atlamayın. Yemeklerde tabağınızı tam doldurmayın. Yavaş yiyin. Öğün aralarında bir şey yemek ihtiyacı duyarsanız meyve iyi bir seçimdir. Alışverişe gittiğinizde meyve ve sebze alın. Meyveleri mutfak tezgahının üstüne koyun. Gözünüzün önünde olan bir yiyeceği daha çok ve kolay tüketirsiniz. Yemek sonrası 10-15 dakikalık yürüyüşler yapmaya çalışın. Sık sık ve az az yiyin. Metabolizmanızı aç kalarak değil, sık sık az az yiyerek hızlandırın. Ekmeğin üzerine tereyağı veya margarin sürmeyin. Mutlaka bir şey sürerek yemek istiyorsanız, reçeli deneyin.

Yağsız Yiyecekler Tercih Edin

Mısırı yağsız patlatın. Salatalarda 1 yemek kaşığından fazla yağ kullanmayın, kullandığınız yağ da zeytinyağı olsun. Salata soslarını tercih etmeyin, kullanırsanız da 1 yemek kaşığından fazla kullanmayın. Et yemeyi seviyorsanız, tümden bırakmanız için bir sebep yok. Kırmızı ette yağsız dana etini tercih edin. Eti keserken, yağları ayıklayın. Tavuk ve hindi de tüketebilirsin iz.Kümes hayvanlarının göğüs etlerinin, butlarından daha az yağlı olduğunu aklınızda tutun. Tavuk ve hindi pişirirken, deriyi çıkarıp, öyle pişirin. Kızartmalardan uzak durun. Bu yiyeceklerin tadı çok güzel olsa da, sağlığınız için çok zararlıdırlar ve yüksek oranda yağ içerirler…

Izgara Tercih Edin

Izgara deneyin. Mutlaka kızartma istiyorsanız, kanola yağı veya zeytinyağı kullanın. Patates kızartmasını yemeyin veya her zamankinden daha az yiyin. Kanınızdaki kolesterolün ve tiplerinin seviyesini bilin. Kolesterol doğal olarak bünyeniz tarafından üretilen bir madde olmasına rağmen alınan besinlerle de ilgilidir. LDL olarak kısaca ifade edilen tipi ” kötü huylu kolesterol ” diye tanımlanır. LDL damar sertliğine neden olur. HDL ise ” iyi huylu kolesterol ” olarak tanımlanır ve atar damarların tıkanmasını önler. Kanda düşük LDL, yüksek HDL seviyesi iyi bir durumdur. Uygun beslenme ile birlikte egzersiz, HDL seviyesini yükseltir. Atıştırmak için kuru pasta veya cips yerine çiğ yenilen sebzeleri tercih edin.

Bol Sıvı Alın

Bunları sabah ağzı kapalı bir kutuya koyarak yanınıza alabilirsiniz. Tatlı yerine meyve yemeyi adet edinin. İş yerinde yemek üzere yanınıza bir meyve alın. Dondurma yemek isterseniz, yarım porsiyon yiyin. Yağlı ve tatlıları tercih etmeyin. Dikkat! Az yağlı yada yağsız ürünler yemeniz bunları istediğiniz kadar yiyebileceğiniz anlamına gelmez. Her yiyeceği aşırıya kaçmadan tüketin. Gazlı içeceklerin şekersiz olanlarını tercih edin. Günde en az 1.5 litre su için.

Formda Kalma İlkeleri neler
Formda Kalma İlkeleri neler