Frenk Soğanı Nedir? (Allium schoenoprasum L. Sirmo, Sirik/Sirim (Van), Sirmik (Diyarbakır) Frenk Soğanı, Aslında Peynir otu olarak anılan, ancak peynir otu olarak bilinen bitkiyle alakasız olan Sirik otu bir diğer ismiyle Frenk soğanı olarak anılmaktadır. Uluslararası çapta Chive olarak adlandırılan ve yaprak soğan olarak çevrilebilen bir tanıma sahiptir. Güneydoğu Anadolu bölgesi en sık kullanılan bölgeler [...]

Frenk Soğanı Nedir? (Allium schoenoprasum L.

Sirmo, Sirik/Sirim (Van), Sirmik (Diyarbakır)

Frenk Soğanı, Aslında Peynir otu olarak anılan, ancak peynir otu olarak bilinen bitkiyle alakasız olan Sirik otu bir diğer ismiyle Frenk soğanı olarak anılmaktadır.

Uluslararası çapta Chive olarak adlandırılan ve yaprak soğan olarak çevrilebilen bir tanıma sahiptir.

Güneydoğu Anadolu bölgesi en sık kullanılan bölgeler arasındayken Doğu Anadolu bölgesinde de aktif olarak tüketilir.

Van otlu peyniri Türkiye’nin en özgün tatlarından birisiyken bu peynirin ana maddelerinden olan ot Sirik otudur.

Fakat farklı yöreler farklı isimlerle tanımladıkları bu bitkiyi etkin olarak kullanmaktadır.

Güneydoğu Anadolu’da Sirmik, Doğu Anadolu’da ise Sirik ve Sirim isimleriyle anıldığını görmek mümkündür.

Frenk Soğanı ise batı illerinde verilen isimdir.

Birçok manavda bulabileceğiniz bu bitkiyi artık her şehirde etkin olarak kullanan insanlara rastlayabilmekteyiz.

Günümüzde değişen kullanım alanlarıyla beraber yabani bir ot olmaktan çıkıp bir nevi yetiştirilebilirliği arttırılmıştır.

Bildiğimiz taze soğan ile aynı formlara sahip olmasına karşılık şekli boruya benzer.

Yeşil renkte ve ince yapıda olmasından ötürü taze soğan benzetmesi sıkça yapılır.

Faydaları Nelerdir?

Hepimiz Van otlu peynirini yeme fırsatı bulamamış olabiliriz. Ancak yiyenlerin öve öve bitiremediği bir doğal lezzet olduğundan şüphe yok. Bu kadar lezzetli olmasının yanı sıra faydaları göz dolduracak seviyededir. Farklı hastalıklara karşı olabildiğince tedavi edici unsura sahiptir.

  • Kalp Hastalıkları

Kalp hastalıkları, damar tıkanıklığı ve damar rahatsızlıklarında önleyici bir rol oynar. Aynı zamanda tedavi edici bitkisel çözümler arasında olduğunu görebiliyoruz.

  • Bağırsak Sağlığı

Bağırsaklarımız düzenli çalışmadığı takdirde boşaltım sistemimiz aksayacağından tüm vücudun dolaşım sistemini kötü yönde etkileyebilir. Hazımsızlık sorunlarını gideren ve bunun yanı sıra bağırsakların düzenini sağlayan Frenk soğanı düzenli tüketildiğinde faydalarını ortaya çıkarmaktadır.

  • Kansızlık

Kansızlık teşhisi konulduğunda önerilen ilaçlardaki demir yoğunluğunu az çok görebilirsiniz. İşte bu aşamada demire ek olarak arsenik bazlı bir sebze olmasından ötürü kansızlığa iyi gelmektedir.

  • İştah Açıcı

Genelde iştah açıcı sebzeler arasında yeşilliklere çok fazla rastlanmamaktadır. Buna karşın Sirik otu iştahınızı açarak dengeli beslenme için gereken enerjiyi size sağlayacaktır.

  • Antiseptik

Antiseptik yönüyle en güçlü yeşil sebzeler arasında yer aldığını uzmanlar vurguluyor.