gilaburu meyvesi

Gilaburu Bitkisi Nedir? Gilaburu fiziksel görünüm olarak, bodur ve yaprakları olan bir ağaçta yetişen meyvenin adıdır. Bu meyve büyük oranda üzüme benzemektedir. Kırmızı, iri ve sulu bir görünüme sahip olması onun lezzetinin dışa vurumudur. Aynı üzümde olduğu gibi salkımlar halinde ağaçta bulunan Gilaburu kadar pek çok alanda kullanılmaktadır. Faydaları Nelerdir? Halk arasında başlıca iç Anadolu […]

Gilaburu Bitkisi Nedir?

Gilaburu fiziksel görünüm olarak, bodur ve yaprakları olan bir ağaçta yetişen meyvenin adıdır. Bu meyve büyük oranda üzüme benzemektedir. Kırmızı, iri ve sulu bir görünüme sahip olması onun lezzetinin dışa vurumudur. Aynı üzümde olduğu gibi salkımlar halinde ağaçta bulunan Gilaburu kadar pek çok alanda kullanılmaktadır.

Faydaları Nelerdir?

Halk arasında başlıca iç Anadolu bölgesinde birden fazla faydaları için kullanılır. Kayseri, Yozgat, Nevşehir gibi illerde başlıca böbrekler, idrar yolları, safra ve karaciğer için faydalı olduğuna inanılarak kullanılır. Bu bitki halk arasında kullanılırken bilim insanları’da gilaburu için araştırmalar yapmaya başladılar. Üniversitelerimiz Dünya çapında yapılan çalışmaları araştırdığında Gilaburu’nun çok önemli olduğunu görmüşler ve deneysel çalışmaları hızlandırmışlardır. Erciyes Üniversitesi bu üniversitelerin başında gelmektedir.

Erciyes Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet Aksoy, gilaburunun şifa kaynağı olmasına rağman birçok yörede bilinip yetiştirilmediğini söyledi. Aksoy,  meyvesinin halk arasında böbrek hastalıklarının tedavisinde ve böbrek taşlarının düşürülmesinde kullanıldığını belirterek kabuklarının’da kaynatılarak içildiğinde astım, romatizma, yüksek, tansiyon, sara, kabakulak, doğum sonrası spazmlar, uyku bozukluğu gibi birçok hastalığın tedavisinde de kullanılabilmektedir.

Gilaburu 45li Kapsül
Gilaburu 45li Kapsül

 

Nerelerde Yetişir?

Ülkemizde genel olarak İç Anadolu bölgesinde yaygın olarak yetişme alanı bulmaktadır. Bölgenin toprak ve iklim yapısı, yetişmesi için gerekli olan optimal düzeyi sağlamaktadır. Kayseri, Yozgat, Sivas, Konya gibi birçok İç Anadolu şehrinde yoğun olarak yetiştirilmektedir. Kumlu, az taşlı ve bozkır topraklara tam uyum sağlayan bitki bölge içerisinde yakından tanınmaktadır. Anadolu halkının yüzyıllardan beridir farklı telaffuzlarla isimlendirdiği bu meyveden  başkası değildir.

  Gilaburu Meyvesi

Meyvesinin tam olarak olgunlaştığı dönem sonbahardır. Sonbaharda olgunluk aşamasını tamamlayan meyve toplanmaya hazırdır. Sonbaharda toplanan taze Gilaburu salamura yöntemi ile bir süre bekletilmektedir. Salamura işlemi sonucunda ( yaklaşık 3 ay) birden çok tüketim şekli ortaya çıkmaktadır. Ağaç üzerinde olgunlaşmalarının ilk aşamasını tamamlayan meyveler, salamura aşamasında tam olarak olgunlaşmalarını tamamlayarak tüketime hazır hale gelmektedirler.

  Tüketim Şekilleri

İlk tüketim şekli, salamura içerisinden meyve tanelerini tek tek alarak direkt olarak tüketmektedir. Bu kullanım şekli en kolay ve basit olanıdır. Damak tadınıza bu tüketim metodunun uygun olduğunu düşünüyorsanız, Gilaburuyu kolaylıkla tüketebilirsiniz. İkinci tüketim şekli ise, meyvesini salamura kavanozundan çıkararak suyunu sıkmaktır. Taneleri tüketmek damak tadınıza uygun değilse, direkt olarak suyunu içmeyi deneyebilirsiniz. Bir diğer tüketim şekli ise, suyu sıkılan meyvenin kabuklarının kaynatılarak içilmesidir. Meyvesinin kabuklarında birçok vitamin bulunmaktadır. Vitaminleri çöpe atmak yerine, kaynatarak suyunuda değerlendirmek mümkündür. Yukarıda yazılı olanların dışında pek çok tüketim şekli ortaya çıkabilir. Damak tadınıza ve hazırlama zamanınıza göre sizlere en uygun seçerek Gilaburuyu kullanmaya başlayabilirsiniz. Damak tadından bahsettiğimiz noktada minik bir hatırlatma yapmayı gerekli buluyoruz. Gilaburuyu şeker ilaveli ve şeker ilavesiz olarak iki farklı formda kullanılabilir.

  Tadı Lezzeti

Gilaburu’yu şeker ilavesiz tüketemeyebilirsiniz, bu konu damak tadı dediğimiz husus ile alakalıdır. Şeker ilavesiz olarak tüketemeyeceğinize kanaat getirdiyseniz, bir miktar şeker ekleyebilirsiniz. Şeker hastalarının şeker eklemeden tüketmeleri gerektiği hatırlatmasını da yapmamız da fayda var. Öncelikli olarak doğal ortamda yetiştirilen bu bitki kürüne herhangi bir madde eklemeden doğallığı korumanız gerektiğini hatırlatmak isteriz. Çünkü doğanın direkt olarak kendisinden gelen bir meyvedir. İçerisine doğallığını bozacak herhangi bir madde eklenilmeden kullanılması tavsiye edilmektedir.

Dalında gilaburunun meyvesi
Dalında gilaburunun meyvesi