Gül Bitkisi Nedir? Diğer İsimleri: Rosa beyaz renkli gül. Gülgillerin örneği olan bitki ve bunun çiçeğidir. Birçok çeşidi vardır. Bunlar; kokusu, rengi, şekli, iriliği ve ufaklığı bakımından birbirinden ayrılır. En çok görülen çeşitleri Sarı Gül, Van Gülü, Yediveren Gülü, Yabani Gül ve Şam Gülü'dür. Pembe Gülün taze çiçeklerinden suyu ve esansı elde edilir. İçeriğinde, geraniol, [...]

Gül Bitkisi Nedir?

Diğer İsimleri: Rosa

beyaz gül
beyaz renkli gül.

Gülgillerin örneği olan bitki ve bunun çiçeğidir. Birçok çeşidi vardır. Bunlar; kokusu, rengi, şekli, iriliği ve ufaklığı bakımından birbirinden ayrılır. En çok görülen çeşitleri Sarı Gül, Van Gülü, Yediveren Gülü, Yabani Gül ve Şam Gülü’dür. Pembe Gülün taze çiçeklerinden suyu ve esansı elde edilir. İçeriğinde, geraniol, rodinol, eugenol, citronel ve feniletilalkol vardır. Hekimlikte çiçeklerinin renkli yaprakları kullanılır. Bunlar, gonca halindeyken toplanıp sıcak bir yerde kurutulur ve ışık almayan kutularda saklanır.

     Faydaları Nelerdir?

 1. Antiseptik olarak kullanılır.
 2. İshali keser.
 3. Boğaz ve bademcik iltihaplarını giderir.
 4. Göz kanlanmalarına ve göz nezlelerinde faydalıdır.
 5. Krem ve parfümeri sanayisinde kullanılır.

 

 Bahçe Gülü.
bahçelerde süs bitkisi olarak yetiştirilen tür Bahçe Gülü.

Yabani Gül ( Rosa Canina )

Ülkemizde oldukça yaygın bir çeşididir. 2-3 m yüksekliğinde, pembe veya beyaz çiçekli bir ağaççıktır. Meyveleri parlak kırmızı renktedir. Bu gülün olgun meyveleri saran, başlangıçta ağzı dar bir bardak şeklinde olan çiçek ekseni, çiçek tablası olgunlaşınca etlenip, kırmızı bir renk alır. Bu meyvelere “Kuşburnu” adı verilir. Bileşiminde tanen, pektin, vitamin C, şeker ve organik asitler vardır.

Yabani Gül’ün Faydaları Nelerdir?

 1. Kabız edici, idrar söktürücü olarak kullanılır
 2. Böbrek ve safra taşlarına karşı etkilidir.
 3. C vitamini yönünden zengin olduğu için bazı bölgelerde marmelat yapımında kullanılır.

    Isparta Gülü ( Rosa Damascena )

ısparta çeşidi.
pembe renkli ısparta gül’ü.

Çok eski bir kültür bitkisi olduğu için menşei belli değildir. Halen Isparta çevresinde bol miktarda yetiştirilmektedir.Isparta veya yağ gülü, Isparta çevresinde, 1.5-2 m aralıkla sıralar halinde ekilmektedir. Üretilmesi çelikle yapılır. Çelikler de Kasım ve Aralık aylarında ekilir. Ürün ikinci yıldan itibaren alınmaya başlanır. Üçüncü ve dördüncü yaşlarda verim en fazladır. Daha sonra bu yaşlı güller kesilerek gençleştirme yoluna gidilir. Güller bahçelerinden gençleştirme suretiyle 15-20 sene faydalanılabilir. Bu çiçeğin taç yapraklarında uçucu yağ, tanen, gallik asit, kuarsitrin, siyanin, şeker ve mum vardır.

        Isparta Gülü’nün Faydaları Nelerdir?

 1. Parfümeri ve kozmetik sanayinde bazı pomatların ve galenik preparatlarin kokusunu değiştirmede çok kullanılır.
 2. Antiseptik (mikrop öldürücü) etkisi vardır.
 3. Boğaz ve bademcik iltihaplarını giderir.
 4. Göz kanlanmalarında ve göz nezlesinde etkilidir.
 5. Dahilen ise hafif müshil etkilidir.
 6. Gülsuyu, gül reçelleri halk arasında yaygın olarak kullanılır.