Tilia
Ihlamurgiller familyasından, kerestesi güzel, bir gölge ağacının ve bunun kurutularak çay gibi haslalanan ve içilen güzel kokulu çiçeğidir. Temmuz ve Ağustos aylarında toplanıp kurutulur. Birçok çeşidi vardır.

Ihlamur Bitkisi Nedir?

 Tilia

Ihlamurgiller familyasından, kerestesi güzel, bir gölge ağacının ve bunun kurutularak çay gibi haslalanan ve içilen güzel kokulu çiçeğidir. Temmuz ve Ağustos aylarında toplanıp kurutulur. Birçok çeşidi vardır. Yaprağını döken ağaçlardır. Genç sürgünleri tüylüdür. Yaprakların alt yüzü beyazımsı tüylerle kaplıdır. Çiçek kurulu genellikle sarkık durur. Haziran ayında çiçek açarlar. Küçük sarı-yeşil renkli, göze çarpmayan ama çok güzel kokulu çiçekleri vardır. Meyve olgunlaştığında üzeri çıkıntılı ve odunsu, nohut büyüklüğündedir.

Kaygıyı hafifletir

Ihlamur çayı için en sık kullanılan kullanımlardan biri, yatıştırıcı özelliklerinin zihinsel stres ve kaygıyı azalttığı bilinmektedir. Ruh hali değişimleri veya açıklanamayan kronik stresiniz varsa, bir bardak ıhlamur çayı sağlık rejiminize çok akıllıca bir katkı olabilir. Hem vücut hem de zihin için bir gevşeme durumuna neden olarak hormon seviyeleriniz üzerinde küçük bir etkisi vardır.

Kronik Hastalıkları Önler

Pek çok bitkisel ilaçta olduğu gibi, ıhlamurun antioksidan içeriği en iyi özelliklerinden biridir. Quercetin ve kaempferol gibi antioksidan bileşiklerin her ikisi de serbest radikal temizleyiciler olarak işlev görür ve sisteminizden gelen hücresel solunumun zararlı yan ürünlerini ortadan kaldırır ve kronik hastalıkları önleyerek genel sağlığınızı iyileştirir.Bunlar özellikle yaşlandıkça cildi yaşlanma ve güneşe maruz kalma belirtilerine karşı korumak için etkilidir.

Vücudu Detoksifiye Eder

P-kumarik asit, ıhlamurda bulunan ve ıhlamur çayında da bulunabilen çok faydalı bir başka organik bileşiktir. Bu ise  bilinen  bu aşırı birlikte vücuttan toksinler serbest bir çok etkili bir yoldur terleme, indükler, yani terletici tuzları , yağ, su ve yabancı maddeler. Ayrıca muzdarip insanlar için değerli ıhlamur yapar Bu kalite ateş terleme uyaran hızlı bir ateş düşürmeye yardımcı ve organ sistemlerine kalıcı zarar görmesini önlemek gibi.

Nezle ve Grip’i Azaltır

Ihlamur, ateşi kırmak için terlemeyi uyarmaya ek olarak, ağız ve solunum yolları boyunca iltihaplı veya şişmiş zarlar gibi diğer soğuk algınlığı ve grip semptomlarına da hitap eder . Bu, öksürüğü ve tahrişi azaltmaya yardımcı olabilir, bu yüzden ıhlamur genellikle güvenilir, boğaz ağrısını yatıştırır ve sakin öksürüğü sakinleştirir. Ihlamur çayı da tıkanıklığı gidermeye yardımcı olabilir ve büyük bir bağışıklık sistemi güçlendiricisi olarak kendini soğuk algınlığı için gerçek bir tehdit haline getirir .

Enflamasyonu Kaldırır

Gerilim, baş ağrısı ve artrit ve gut gibi diğer enflamatuar durumlardan muzdarip olanlar için , ıhlamur çayı bu ağrılı semptomları ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir. Tıpkı solunum yollarındaki iltihaplanmayı azalttığı gibi, aynı zamanda kan basıncını düşürmenin yanı sıra kan damarlarındaki iltihabı gidermeye yardımcı olur, böylece yaygın olarak baş ağrısına ve şişmiş dokuya neden olan küçük kılcal destekleri önler.

Sindirimi İyileştirir

Mide bulantısı, şişkinlik, kabızlık veya kramptan muzdaripseniz , bir bardak ıhlamur çayı yudumlayın ve midenizi kısa sürede düzeltin. Ihlamurda bulunan bileşiklerin ve kimyasalların karışımı gastrointestinal rahatsızlığı azaltabilir ve gıdaların uygun sindirimini ve atılımını uyarabilir. Dikkat kelime:  öylesine favori içecekleri listenize ıhlamur çayı eklemeden önce doktorunuzla konuşun, bu çiçekler alerjisi olan bazı insanlar var. Ayrıca, maksimum bir doz vardır, bu nedenle günde 3 bardaktan fazla içmekten kaçının. Ayrıca, hamileyseniz veya emziriyorsanız , ıhlamur çayı içmek veya kalbiniz varsa genellikle iyi bir fikir değildir.   Bu çiçek bazı ilaçlarla olumsuz etkileşime girebileceğinden dolayı.

Ihalamurun Faydaları!

• Sinirleri kuvvetlendirir, sinir bozukluğunu giderir.

• Uyku verir. • Kan dolaşımının normal olmasını sağlar.

• Kansızlığı giderir.

• Kalp yetersizliğinde faydalıdır.

• Damar kireçlenmesini önler.

• Böbrekleri ve mesaneyi temizler.

• Idrar söktürür.

• Kum döker, taşın oluşmasını önler.

• Ter söktürür.

• Grip ve soğuk algınlığı şikâyetlerini giderir.

• Göğsü ve bronşları yumuşatır.