Kardelen Çiçeği

Kardelen Çiçeği

Galanthus nivalis

Nergisgiller familyasından Ana yurdu Avrupa anakarasının doğusu ile özellikle Kafkasya olan Galanthus cinsi bitkilerin 12 doğal ve pek çok kültür türü bulunmaktadır. Bunlardan gerçek bahçe severlerin süs bitkisi olarak yetiştirmek üzere en çok ilgilendikleri doğal tür olan Galanthus nivalis türünü örnek olarak alıyor ve kısaca Kardelen çiçeği diye adlandırıyoruz. 8-23 cm. kadar boylanabilen kardelen, dayanıklı ve soğanlı otsu bitkidir. Kökünden süren şerit biçimli yeşil yaprakları; bu yaprakların ortasından uzayan sapların tepesinde sonbaharın sonlarından ilkbaharın başlarına kadar aşağı doğru sarkarak açan çan biçimli beyaz renkli çiçekleri vardır.

Kardelen çiçeği, kimi zaman bitkinin çevresinde kar bulunurken bile açık kalırlar. Pek fazla gösterişli bir bitki olmayan ama karşı konulmaz bir hevesle bahçelerimizde yetiştirilmesi sürdürülen kardelen, çiçek bahçelerinde bazen bordürlerde ama çoğu kez ağaç altlarında ve bahçenin en olmadık köşelerine bile ekilip buralarda çok iyi gelişmektedir.

Nerelerde Yetişir Bakımı Nasıl Yapılır?

Kardelen çiçeği bitkisi yarı gölge ve serin ortamları; ağaç altlarındaki nemli ve organik madde yönünden zengin bitek bahçe toprağı sever. Bitki, soğanlarının ekimi ile üretilir. Soğanları toprakta 10-15 cm. derinliğe ve 10’ar cm. aralıklarla ekilir. Kardelen çiçeği bitkisinin çiçeklenme dönemi bittikten sonra, ilkbaharda toprağın altında çoğalmış soğanları sökülerek ve değişik yerlere ekilerek bitki çoğaltılabilir. İstenirse bitki topraktan sökülüp başka yerlere şaşırtılır ve bu durumda kardelen bitkisi yeni yerine kolayca uyum sağlayıp gelişmesini sürdürür. Ayrıca, kardelen çiçekleri bol sayıda tohum verir.

Bu tohumlar, çiçeklerden alınır alınmaz bekletilmeden dere kumu, torf ya da yaprak çürüntüsü (kompozit) içeren harca ekilir ve kolayca çimlendirilebilir. Ama bu yöntemle çoğaltılan bitkinin, soğanla üretimin tersine çok geç, 3-4 yıl sonra çiçek açacağı akıldan çıkarılmamalıdır. Kardelen çiçeği bitkisi üretilirken çevresindeki otlar temizlenmez. Çünkü bunlar bitkiye nem ve gölge sağlar. Ama yaz mevsiminde kardelen bitkisinin yaprakları sararıp solunca yabani otlar temizlenir. Kardelen çiçeği, üretimi çok kolay ve bakımı zahmetsiz bitkilerdendir.