Keten Çiçeği

Keten Çiçeği

Linum perenne

Ketençiçeğigiller familyasının örnek bitkilerinden Anayurdu Akdeniz Havzası olan Linum cinsi bitkilerin 100 dolayında türü bulunmaktadır. Bu bitkilerin bilimsel adındaki linum sözcüğü, Latincede ‘keten’ anlamına gelir.

Bu cinsten bir tür bitki, keten kumaşların hammaddesini sağlar. Ama biz, hoş bir bitki oluşu ve bol bol çiçek açışı nedeniyle bahçelerimizde süs bitkisi olarak sevilerek yer alan Linum perenne türünü örnek alıyor ve kısaca Keten Çiçeği diye adlandırıyoruz.

Bu tür, 60 cm. kadar boylanabilen çok yıllık dayanıklı otsu bitkidir. Dikine uzayan sürgünlerinin üzerinde almaşık dizili, kenarları dişsiz, ucu sivri, yalın biçimli ve mavi-yeşil renkli yaprakları vardır.

Yaz aylarında sürgünlerinin ucunda açan 5 cm. genişlikteki çiçekleri kısa ömürlüdür. Ama, solan çiçekleri hemen koparılırsa ertesi gün yenileri açar.

Bitkinin çiçekleri, genelde hindiba bitkisi gibi gök mavisi rengindedir. Ancak beyaz ve kızıl renkte çiçek açan keten çiçeklerine de rastlanır. Keten çiçeği bitkileri, özellikle çiçek bahçelerinin bordürlerinde çok güzel durur.

Nerelerde Yetişir Bakımı Nasıl Yapılır?

Keten Çiçeğinin bitkisi bol güneşli, aydınlık ortamları; süzek (suyu iyi akıntılı) bahçe toprağını sever. Bitki, yaz mevsimi serin yaşanan yörelerde daha bol çiçek açar.

Tohumuyla üretilen bitki, döktüğü tohumlarla kendiliğinden çoğalır. Keten Çiçeği bitkisinin tohumları ilkbahar başlarında toprak işlenecek duruma gelince bahçelerde kazılıp tırmıkla düzeltilen yerlerine 20-30’ar cm. aralıklarla ekilir.

Gelişen bitki, olasılıkla o yaz ve kesin olarak ertesi yaz çiçek açar. Keten Çiçeği, üretimi kolay ve bakımı pek zahmetsiz olan bitkilerdendir.