Koyun Otu Nedir? Diğer İsimleri: Agrimonia Eupatoria      Koyun Otu, yöresel olarak kızılyaprak, kasık otu, fıtık otu, kuzu pıtrağı ve eğer otu olarak da bilinir. Güneşli kuru yerlerde, yol ve orman kıyılarında, çimenliklerde, tepelerde ve bayırlarda, ormanların açıklık bölgelerinde ve harabeliklerde yetişir. İri yaprakları 10 cm. kadar uzun ve kenarları dişlidir. Aslanpençesi ailesinden olan [...]

Koyun Otu Nedir?

Diğer İsimleri: Agrimonia Eupatoria

     Koyun Otu, yöresel olarak kızılyaprak, kasık otu, fıtık otu, kuzu pıtrağı ve eğer otu olarak da bilinir. Güneşli kuru yerlerde, yol ve orman kıyılarında, çimenliklerde, tepelerde ve bayırlarda, ormanların açıklık bölgelerinde ve harabeliklerde yetişir. İri yaprakları 10 cm. kadar uzun ve kenarları dişlidir. Aslanpençesi ailesinden olan bitkinin boyu 80 cm.’ye kadar uzar. Çiçeklenen bitki, Haziran’dan Ağustos’a kadar toplanır. Bitki boğaz, ağız boşluğu ve yutak iltihaplarına karşı büyük bir iyileştirme gücüne sahiptir. Anjin ve boğaz hastalıklarında, farenjit, aft ve ağız boşluğu mukoza iltihaplarında da iyileştirici etkisi vardır.

koyun otuKoyun Otu Faydaları Nelerdir?

  •  Bitkinin yaprakları kansızlıkta ve yaralanmalarda büyük başarı ile kullanılır.
  • Romatizma, lumbago, sindirim zorlukları, karaciğer sertleşmesi (siroz)ve tıkanıklıkları ve dalak hastalıklarında da etkilidir. Günde 2 bardak bitki çayı yeterlidir.
  • Her insana yılda 1 veya 2 kere, KoyunOtu banyo katkısıyla banyo yapması önerilir. KoyunOtu daraltıcı, toplayıcı ve öteki önemli özellikleri nedeniyle, en başta gelen şifalı bitkilerdendir. Dr. Schirbaum şöyle diyor: “Günde 3 bardak çay bir süre içildiğinde kalp, mide, bağırsak ve akciğer büyümesini iyileştirir. Ayrıca, böbrek ve mesane rahatsızlıklarini giderir.” (Referans: M.Treben).
  • Varis ve baldır çıbanlarında, koyun otu merhemi özellikle önerilir. Hazırlanan merhem günde 3 kez varis ve baldır çıbanlarının üstüne sürülür.
  • Karaciğer rahatsızlıklarında, 100 gr. Koyun Otu, 100 gr. Yoğurtotu ve 100 gr. Hindiba karışımı ile elde edilen çay harmanı kullanılır. Sabah aç karnına 1 bardak ve gün boyunca 2 bardak içilmelidir.