abronya-kum-minesi-ciceg

Kum minesi çiçeği, Gecesafasigiller familyasındandır. Ana vatanı ABD’nin Kaliforniya eyaleti olan Abronia cinsi bitkilerin 12 türü bulunmaktadır. Bunlardan bahçelerimizde süs bitkisi olarak yetiştirilen A.umbelleta cinsini kısaca kum minesi diye adlandırıyoruz. 15 cm. kadar boylanabilen abronya, çok yıllık yarı dayanıklı otsu bitkidir.

Kum minesi Çiçeği

Abronia umbelleta

Kum minesi çiçeği, Gecesafasigiller familyasındandır. Ana vatanı ABD’nin Kaliforniya eyaleti olan Abronia cinsi bitkilerin 12 türü bulunmaktadır. Bunlardan bahçelerimizde süs bitkisi olarak yetiştirilen A.umbelleta cinsini kısaca kum minesi diye adlandırıyoruz. 15 cm. kadar boylanabilen abronya, çok yıllık yarı dayanıklı otsu bitkidir. Ancak, çok sert geçen kışlara dayanamadığından bitkiye çoğu kez bir yıllık işlemi uygulanır; yani havalar pek soğuyunca bitki gözden çıkarılıp sökülür. Yere yatarak gelişen kısa sürgünleri, soluk yeşil renkli yaprakları vardır. Bitkiye aranan güzelliğini veren, uzunca bir sapın ucunda sık salkımlar halinde yaz aylarında açan gül rengi ve hoş kokulu çiçekleridir. Abronya bitkisi yüksek boylu olmamasına karşın, bahçelerde yürüyüş yolları boyunca ve bordürlerde; evlerde pencere önü ile balkonlara konulan plastik kutu saksılar sarkan sepet saksılarda çok güzel durur. El buketlerine konulan makbul kesme çiçeklerden sayılır.

kum Minesi Nasıl Yetiştirilir

Kum minesi çiçeği, bol güneşli ve serin ortamları; kumlu, hafif ve kuru toprakları sever. Bu nedenle bitki için ideal olanı, deniz kıyısındaki bahçelerde yetiştirilmesidir. Üretimi tohumlarıyla yapılır. Tohumları, ilkbaharda beklenen son donlardan altı hafta önce kapalı mekanlardaki soğuk yastıklara ekilir. Çimlenip yaprakları biraz irileşen bitki, hemen tüplere ve daha sonra havalar iyice ısınınca bahçedeki yerlerine; 15-25’er cm. aralıklarla dikilir. Ya da bitkinin tohumları, ülkemizde Ege ve Akdeniz kıyı şeridi gibi kış mevsimini ılık geçiren yörelerde, doğrudan doğruya bahçelerdeki yerlerine, sonbahar mevsiminde aynı aralıklarla ekilir.