Lahana Bitkisi Nedir?
Brassica oleracea var. capitata

Kırmızı, yeşil ve savoy lahanaları, büyük bir terminal tomurcuğu – bitkinin üstündeki büyüyen uç – seçilerek 1200’lerde bir lahana çeşidinden (muhtemelen Avrupa collard yeşillikleri) oluşturuldu. Yapraklar kısa, geniş bir sapın (lahana çekirdeği) etrafına sıkıca sarılır.

Lahana Bitkisi Nedir?

Brassica oleracea var. capitata

Kırmızı, yeşil ve savoy lahanaları, büyük bir terminal tomurcuğu – bitkinin üstündeki büyüyen uç – seçilerek 1200’lerde bir lahana çeşidinden (muhtemelen Avrupa collard yeşillikleri) oluşturuldu. Yapraklar kısa, geniş bir sapın (lahana çekirdeği) etrafına sıkıca sarılır.

Purdue Üniversitesi’nden araştırmacı Jeanne Osnas,” Yabani bitki, Akdeniz kıyılarında kireçtaşı çıkıntıları üzerinde büyümeyi tercih eden otlu küçük bir bitkidir. Ölmeden önceki ikinci yazının sonunda birkaç sarı çiçeğin sivri ucunu üretmek için kışın yaprak rozetinde depolanan yiyecek rezervlerini kullanan iki yılda bir bir bitkidir. Bu besleyici yapraklar evcilleştirilmiş türevlerini önemli gıda mahsulleri haline getirir. Şimdi dünyanın. Bu bir bitki, düzinelerce çılgınca farklı sebze oluşturmak için yüzlerce yıl boyunca seçici olarak yetiştirildi. Daha büyük yaprakları veya daha büyük tomurcukları olan bitkileri seçerek ve yetiştirerek çeşitli çeşitler oluşturuldu. Aynı alt türlerin bir parçası olan lahana ve kara lahana, ata bitkisinin yapraklarını büyüterek yaratılmış ve MÖ 300’den önce Avrupa’da evcilleştirilmiştir.

Brüksel lahanası, bitkinin gövdesi boyunca tomurcuklardan yetişmeleri dışında, küçük lahanalara benziyor. İlk olarak 1200’lü yıllarda sahneye çıktılar. Alabaş, 1400’lerin çevresindeki bir lahana fabrikasında daha kalın bir sap seçilerek yaratıldı. Lahananı bir başka alt türü olan Çin brokoli, Çin’de evcilleştirildi ve 1500’lerde bir kale selefinden yaratılan brokoli’den farklı. Brokoli, daha büyük çiçek kümeleri seçilerek geliştirildi; bunlar daha sonra çiçeklenmeden önce toplandı. Karnabahar yüzlerce brokoli çeşidinden birinden geliştirilmiştir. Lahananı şaşırtıcı evrimi, insanların artık genetik olarak modifiye edilmiş gıdalar veya GDO’lar olarak bilinenleri yaratmanın çok uzun bir süredir gıdalarımızın genetiğiyle uğraştığını gösteriyor. Yeni laboratuvar teknikleri bunu daha kesin ve yönlendirilmiş bir şekilde yapmamıza izin veriyor. Bu bir bitki, düzinelerce çılgınca farklı sebze oluşturmak için yüzlerce yıl boyunca seçici olarak yetiştirildi. Daha büyük yaprakları veya daha büyük tomurcukları olan bitkileri seçerek ve yetiştirerek çeşitli çeşitler oluşturuldu.

Turpgiller familyasından, iri ve kalın yapraklı bir bitkidir.

En çok yetiştirileni Baş Lahanadır.

Yurdumuzun bütün bölgelerinde yetişir.

Başlıca çeşitleri: Kemer lahanası, Batman lahanası, Köse Lahanası, Brüksel Lahanası ve Kara lahanadır.

Lahana C vitamini bakımından zengindir.

Yapısında kükürt bulunur.

Çiğ olarak yemek veya sıkarak suyunu içmek daha faydalıdır.

Nelere İyi Gelir?

 •  Kansızlığı giderir.
 • İdrar söktürür.
 • Vücutta biriken zehirli maddelerin atılmasını sağlar.
 • Mide ve bağırsak yaralarını yumuşatır.
 • Kabızlığı giderir.
 • Kandaki şeker miktarını düşürür.
 • Vücudu hastalıklara ve kansere karşı korur.
 • Göğüs ucu çatlaklarını giderir.
 • Sarılık ve safra kesesi hastalıkları için iyi gelir.
 • beyaz lahana
  beyaz lahana