taze madımak
Madımak Nedir? Madımakyada madımalak (Polygonum cognatum), kuzukulağıgiller (Polygonaceae) familyasından, toprak üstüne yatık odunsu gövdeli, ufak pembe çiçekli, çok yıllık yenebilen otsu bitki türü,  diğer türlerinden oldukça iri yapraklarıyla belirginleşir. Anadolu insanın ekmeğine katık sofrasına aş olmuş bitkidir. Kimse kıymetini bilmez zahmetine katlanmazken çocuğuna yemek ve salatasını böreğini yapan Anadolu'nun cefakar kadınları olmuştur. Bu bitki adını [...]

Madımak Nedir?

Madımakyada madımalak (Polygonum cognatum), kuzukulağıgiller (Polygonaceae) familyasından, toprak üstüne yatık odunsu gövdeli, ufak pembe çiçekli, çok yıllık yenebilen otsu bitki türü,  diğer türlerinden oldukça iri yapraklarıyla belirginleşir. Anadolu insanın ekmeğine katık sofrasına aş olmuş bitkidir. Kimse kıymetini bilmez zahmetine katlanmazken çocuğuna yemek ve salatasını böreğini yapan Anadolu’nun cefakar kadınları olmuştur.

Bu bitki adını malamak adınan almıştır başkaca isimleri vardır. Türkçede Polygonum cognatum için halk dilinde madımak ya da madımak pancarı ve bunun varyasyonları (madımalak, badımak, badımalak, mercimelek, mercimenek) ile kuşekmeği adı kullanılır. Madımağın ismi etimolojik olarak Türkçeye Ermeniceden geçmiştir. Hasan Eren Ermenicedeki biçimini “matutak ‘licorice’” olarak verir. Farklı yörelerde keçi memesi, söğüt otu, kuş ekmeği ve çoban ekmeği gibi farklı isimlerle de anılan madımak otunun, tazesini nisan ve haziran ayları arasında bulmanın mümkün olduğunu ifade eden İsmail Erdoğu, “Madımak aynı zamanda sağlık için de çok önemli.

Madımakta ne Faydalar Vardır?

Madımağın Taze Hali
Madımağın Taze Hali

Madımağın güçlü antioksidan özelliğinin kanser ve damar sertleşmesine karşı sağladığı koruma birçok akademik çalışmada yer alıyor. Bunun yanında madımak özellikle yüksek kan şekerinin dengelenmesine destek oluyor, idrar söktürücü özellik gösteriyor. Çayı yapılarak içildiğinde mide ve bağırsağı rahatlatıyor ve oluşabilecek hastalıkların önüne geçiyor. Bunun yanında, en az sodyum içeren gıdalardan biri olduğu için özellikle hipertansiyon hastaları için besleyici ve lezzetli bir diyet yemeği olarak öne çıkıyor” dedi.

Madımaktan Neler Yapılır?

Orta Anadolu halk mutfağında besin olarak kullanımı yaygındır ve çiğ «madımaklı salatası» olarak yenir ya da pişirilerek «madımaklı aş, cacığı, mıhlaması, çorbası, yahnisi, böreği, gözlemesi, bükmesi» yapılır. Önceleri yalnızca köylerde rağbet gören ve ilkbaharda (nisan, mayıs, haziranın ilk yarısı) yemek için toplanan madımaklar köyden şehre yapılan göçlerle şehirlerde de aranır olduğundan büyük şehirlerde pazarlarda da satılır hale geldi.

İçerdiği fenolik birleşikler’den dolayı diğer bitkilerin gelişimini engelleyen fitotoksik özelliğe sahip boğucu bitkidir. Karadeniz ve Ege coğrafyasında yaşayanların doğal mahsullerle, zengin bir beslenme sistemi oturtabildiğini belirten .