Muşmula Meyvesi Nedir? Mespilus germanica Türkiye’de genellikle Karadeniz bölgesinde üretiliyor. Karadeniz bölgesinde yaygın olarak tüketilen meyvesi yaz aylarının sonuna doğru çıkar. Hasadı ekim sonu kasın başı gibi başlar ve birkaç ay sürerek kışa kadar devam eder. Toplandıktan sonra tercihe göre kurutulup kışın kurusu da tüketilebilir. Özellikle Karadeniz bölgesinde meyvesinden marmelatıda yapılmaktadır. Meyvesi dışında,  yaprakları kaynatılarak [...]

Muşmula Meyvesi Nedir?

Mespilus germanica

Türkiye’de genellikle Karadeniz bölgesinde üretiliyor. Karadeniz bölgesinde yaygın olarak tüketilen meyvesi yaz aylarının sonuna doğru çıkar. Hasadı ekim sonu kasın başı gibi başlar ve birkaç ay sürerek kışa kadar devam eder. Toplandıktan sonra tercihe göre kurutulup kışın kurusu da tüketilebilir. Özellikle Karadeniz bölgesinde meyvesinden marmelatıda yapılmaktadır. Meyvesi dışında,  yaprakları kaynatılarak da yağ yakımını sağlayan çay demlenebilir.

Gülgiller familyasından, kış aylarında yaprak döken, eğri büğrü gövdeli, dallı budaklı, küçük bir ağaçtır.

Çiçekleri beyaz veya pembe renklidir.

Meyvesi buruk ve hoşa gitmeyen bir tattadır.

Etlidir. 5 bölmesi vardır. İyice olgunlaştıktan sonra yenir.

Faydaları Nelerdir?

  • Böbrek kumlarının ve taşlarının dökülmesinde yardım eder.
  • Bağırsakların iyi çalışmasını sağlar.
  • İnce bağırsak iltihabı, ishal ve dizanteriyi giderir.
  • Kan dolaşımını düzenler.
  • Sinirleri güçlendirir.
  • Mide hastalıklarında faydalıdır.
  • Lumbago ve nikriste kullanılır.
  • Ana karnındaki ceninin düşmesini önler.

Yan Etkileri

Tüm iyi yönlerinden söz ettik ama yan etkilerinden de söz etmeden olmaz. Her ne kadar faydalı bir besin olsa da yüksek tansiyon hastalarının çok fazla tüketmemesi tavsiye ediliyor. Bu nedenle eğer yüksek tansiyon sorunu yaşıyorsanız tüketmeden önce mutlaka doktorunuza danışmanız ve onun önerileri doğrultusunda hareket etmeniz gerekiyor. Aynı şekilde diğer her şeyi tüketirken yapmanız gerektiği gibi muşmula tüketirken de asla aşırıya kaçmamaya, çekirdeklerini asla yutmamaya özen göstermeniz gerekiyor. Unutmayın, her şeyin fazlası zarar. Sözün kısası, kronik ve ciddi bir rahatsızlığınız varsa doktorunuzun önerilerinden şaşmayın, gereğinden fazla tüketmeyin, aman diyelim. Sağlık bu, ihmale gelmez.

Yetiştiriciliği

Muşmula Yetiştiriciliği, ülkemizde daha çok Kuzey Anadolu ve Marmara Bölgelerinde yaygındır. Orta verimli olarak tanımlanabilen muşmula bitkisi, her yıl verim verdiğinden ve hemen hemen bütün kış ayları boyunca hasat edildiğinden muşmula yetiştiricilerinin yüzünü güldüren bir bitkidir. Ana vatanı Güney-batı Asya ve Güneydoğu Avrupadır. Bunun sebebi daha çok serin ve nemli iklimlerden hoşlanmasıdır. -5 C derecelerde korunması gereken muşmula bitkisi, soğuğa karşı da dayanıklıdır ama güneşi de görmek ister. Muşmula yetiştiriciliğinde üreticinin dikkat etmesi gereken toprak özellikleri vardır. Çünkü muşmula killi, tınlı, fazla kireçli olmayan, organik maddeler açısından zengin toprağı sever. Ayrıca toprağın geçirgen olması da gereklidir.