Patlıcan Bitkisi Nedir? Solanum melongena Patlıcangiller familyasından, kalın saplı, uzunca yapraklı, iri, mor meyveli, bir yıllık, otsu bir bitkidir. Birçok çeşidi vardır. İçeriğinde A vitamini, fosfor ve bazı esanslar vardır. Patlıcan, dünyada yetişen ve vitamin, fenolik ve antioksidan bolluğu nedeniyle önemli besleyici faydalar sağlayabilen bir sebze ürünüdür. Buna ek olarak, patlıcanın şu anda tanınmakta olan potansiyel [...]

Patlıcan Bitkisi Nedir?

Solanum melongena

Patlıcangiller familyasından, kalın saplı, uzunca yapraklı, iri, mor meyveli, bir yıllık, otsu bir bitkidir. Birçok çeşidi vardır. İçeriğinde A vitamini, fosfor ve bazı esanslar vardır. Patlıcan, dünyada yetişen ve vitamin, fenolik ve antioksidan bolluğu nedeniyle önemli besleyici faydalar sağlayabilen bir sebze ürünüdür. Buna ek olarak, patlıcanın şu anda tanınmakta olan potansiyel farmasötik kullanımları vardır. Solanaceae’deki diğer mahsullerle karşılaştırıldığında, az sayıda çalışma patlıcanın metabolik profilini araştırmıştır. Metabolomikler ve metabolik profilleme, bitkilerin kimyasal bileşimini değerlendirmek için önemli platformlardır ve yetiştiriciler, ürünlerin besinsel ve sağlık yararları hakkında giderek daha fazla endişe duymaktadır. Bu derlemede patlıcanın tarihsel arka planı ve sınıflandırılması kısaca açıklanmıştır; daha sonra patlıcanın faydalı fitokimyasalları, antioksidan aktivitesi ve sağlık üzerindeki etkileri ayrıntılı olarak tartışılmaktadır.

Patlıcan veya Solanum melongena , Solanaceae veya nighthade ailesine aittir . Yumuşak tenli meyveleri Akdeniz diyetinin yıldızıdır. Hindistan’a özgü bu bitki, 100 ila 150 cm boyunda 40 ila 60 inç büyüyebilir. Birçok farklı şekil ve renkle inanılmaz derecede farklı patlıcan çeşitleri vardır. En yaygın olanı, silindirik bir şekle ve geleneksel koyu mor renge sahip olan ‘Barbentane’ çeşididir. Ama beyaz olanlar, çizgili beyaz ve mor olanlar, siyah olanlar ve sarı olanlar da var. Çin ve Hindistan dünyanın en büyük iki patlıcan üreticisi.

Patlıcan Faydaları

Patlıcan ( Solanum melongena ), antioksidan rolü olan bitkisel besinler içerir. Kansere karşı mücadelede önemlidir, antimikrobiyal, antiviral bir role sahiptir ve kötü kolesterolü azaltır. Patlıcan meyveleri en çok klorojenik asit olan fenolik bileşik içerir.

Patlıcan ekstra kilo avlamak için idealdir. Kötü kolesterol seviyelerini düşürmeye katkıda bulunur ve ayrıca ateromatöz plakların ve arteriyel hipertansiyonun büyümesini yavaşlatır. Ayrıca, bu sebzenin besin değeri sadece 18kcal / 3.5 oz (100 g) ‘dir ve bu da çabucak tok hissettirir.

 • Patlıcan bir idrar söktürücüdür . Sodyum açısından fakir ve potasyum bakımından zengin – yaklaşık 240 mg / 3.5 oz (100 g) – ve yüksek su içeriğine (% 92) sahip olan vücudu arındırır.
 • İdrar yolu iltihabı durumunda patlıcan önerilir.
 • Aynı zamanda müshildir . Yüksek lif içeriği (% 2.5) sindirim problemlerini hafifletir, bağırsak geçişini hızlandırır ve kabızlıkla mücadeleye yardımcı olur.
 • Patlıcan büzücüdür .
 • Patlıcan derisi de önemli bir antioksidan kaynağıdır . Bunlar vücudu serbest radikallerden korur ve kardiyovasküler hastalıkların, kanserlerin ve erken hücre yaşlanmasının görünümünü yavaşlatır.
 •  Görme ve cilt hücresi yaşlanmasına karşı faydalı olan beta-karoten içerir.
 • Sivrisinek ısırıkları durumunda etkili olan anti-enflamatuar özelliklere sahiptir . Bunun için ısırılan bölgelere toz kurutulmuş patlıcan uygulayın.
 •  Safra kesesi salgılarını ve karaciğerin düzgün çalışmasını uyarır.
 • Anemiye karşı savaşmak bir demir kaynağıdır . Ayrıca büyük miktarlarda potasyum, magnezyum ve daha az miktarda vitamin sağlar.
 • Kansızlığı giderir.
 • Karaciğer ve pankreasın düzenli çalışmasını sağlar.
 • İdrar söktürür. Kilo vermeye yardımcı olur.
 • Böbrek yanmasını ve ağrısını keser.
 • Sinirleri yatıştırır.
 • Kalp çarpıntısını giderir.

Cilt hastalıkları, şeker, mide, bağırsak ve karaciğer hastalıkları fazla olanlar yememelidir.

Kullanımı

Patlıcan suyu – kilo vermek ve kolesterol seviyelerini düşürmek için idealdir. Patlıcanın ince dilimlerini kaynatın, bir limonun suyunu ekleyin. Gün boyu karıştırın ve için.

Patlıcan infüzyonu – patlıcan dilimleri ile kaynatın.

Harici kullanım

Toz patlıcan  – dişleri beyazlatmak ve sivrisinek ısırıklarını yatıştırmak, bir fırında patlıcan dilimlerini kurutmak, büyük miktarda tuz (bir kısım tuz ve bir kısım kuru patlıcan ağırlığı) ekleyin ve birlikte ezin.

Geçmişi

Hindistan’da yaşayan patlıcan, İsa’dan 4 yüzyıl önce Çin’e taşındı. Daha sonra Araplar sayesinde Avrupaya yayıldı XII yüzyılda. Yine de, patlıcanın takdir edilmesi zaman aldı. Gerçekten de insanlar patlıcan yemekten korkuyorlardı çünkü ateşi veya epilepsi nöbetlerini tetikleyeceğini düşündüler. İnsanlar zehirli olduğunu düşündüler çünkü görünüşte toksik bir bitkiye çok yakındı. Bu nedenle, patlıcanlar sadece tıbbi özellikleri için, özellikle hemoroidlere karşı ve kümes hayvanlarında kullanılmıştır.

PATLICAN
PATLICAN