Pilav Tarifleri

Taze Fasulyeli Bulgur Pilavı

Malzemeler : 2 su bardağı pilavlık bulgur + 1 çorba kaşığı dolusu domates salçası +  250 gr taze fasulye + 1 adet kuru soğan + 250 gr margarin veya tereyağı + 4 diş sarımsak + 3 su bardağı su + Tuz, kırmızı pul biber. Pilav Tarifleri 1.

Hazırlanışı : Soğan ince kıyılır ve yarım paket margarin yağında yumuşayana kadar kavrulur. Salça ilave edilir ve karıştırılır, sonra tuz, pul biber ve su ilave edilerek kaynatılır. Fasulyeler ayıklanır, ince uzun şeritler halinde kesilir ve tencereye ilave edilerek birkaç dakika, haşlanır. Bulgur ve dövülmüş sarımsak ilave edilir, tencerenin ağzı kapatılarak,suyunun çekmesi beklenilir. Pilav suyunu çekince, kısık ateşte 5 dakika demlendirilir ve ocaktan indirilir. 10 dakika. daha demlendirdikten sonra sıcak sıcak servis yapılır. Pilav Tarifleri 1.

Acem Pilavı

Malzemeler : 2 su bardağı pilavlık pirinç + 2 adet kuru soğan + 200. gr yağ + Kafi miktarda tuz isteğe bağlı olarak türlü baharat + 300 gr kuşbaşı koyun eti + 4 su bardağı su ya da et suyu. Pilav Tarifleri 2.

Hazırlanışı : Pirinç ilik, tuzlu suya konur ve bekletilir. Koyun eti yağda kavrulur. Soğanlar da ayrı bir yerde kavrulur. Her ikisi birlikte pilavın pişirileceği tencerenin dibine dizilir. Arzu edilirse, dolma fıstığı, kuş üzümü, tarçın, kakule eklenebilir. Hepsinin üstüne pirinçler konur. Tuz ve Su ilave edilir. Kapağın kenarları, buharın çıkmasını önlemek için hamurla kapatılır. Piştikten sonra üstüne 1-2 kaşık katı yağ konur. Bir tepsiye ters yüz edilir.

Not : Bu tarif, tavuk etiyle de yapılabilir. Pilav Tarifleri 2.

Ayvalı Pilav

Malzemeler : 2 su bardağı pirinç + 1 adet kesme şeker + 2 adet ayva + 1 çay kaşığı safran + 3 çorba kaşığı tereyağı + 1/2 limon suyu + 2 su bardağı et suyu + 1/5 çay kaşığı tarçın + 1 çorba kaşığı dolma fıstığı + Kafi miktarda tuz + 1 çorba kaşığı dolma üzümü. Pilav Tarifleri 3.

Hazırlanışı : Pirinçler ayıklanıp kaynar tuzlu suda 20 dakika bekletilir. Ayvalar soyulup küçük küçük kuşbaşı şeklinde doğranır. Tereyağı tencerede kızdırılır. Ayvalar içine atılıp 5 dakika kavrulur. Pirinçler yıkanıp süzülür. Fıstıklarla beraber ayvalara katılır. 5 dakika kadar kavrulur. Limon Suyu, tuz, safran, şeker, sıcak et suyunu ilave edilir. Üzümler yıkanıp eklenir. Kaynamaya başlayınca tencerenin altı kısılıp, pirinçler uzayıp suyunu çekinceye kadar pişirilir. Biraz demlendikten sonra sıcak servis yapılır. Pilav Tarifleri 3.

Azeri Pilavı

Malzemeler : 500 gr hindi but + 100 gr kuru çekirdeksiz üzüm + 2 su bardağı pirinç + 50 gr badem + 3 çorba kaşığı margarin + 50 gr şamfıstığı + 2 adet kuru soğan + 3.5 su bardağı tavuk suyu + 300 gr kuru mürdüm eriği + Kafi miktarda tuz, karabiber yenibahar + 200 gr. kuru kayısı. Pilav Tarifleri 4.

Hazırlanışı : Hindiyi düdüklü tencerede üstünü örtecek kadar su doldurup 15 dakika haşlanır. Hindi süzüp etleri iri parçalar halinde ayrılır. Pirinç ayıklayıp kaynar tuzlu suda 20 dakika bekletilir. Soğan rendeleyip bir tencerede 2 çorba kaşığı margarinle kavrulur. Süzülmüş pirinç ilave edilir ve 2-3 dakika kavrulur. Kaynar hindi suyu ilave edilir 15-20 dakika pişirilir. Pilavı demlenmeye bırakılır. Hindi etlerini pilavın içine atılır ve karıştırılır. Kayısı ve mürdüm eriğin küçük parçalara bölünür, 10 dakika ilik suda bekletildikten sonra süzülür. İki çorba kaşığı yağ tencerede eritilir. Şamfıstığı ve bademler biraz kavrulur. Kayısı, üzüm ve erikler eklenir, 2 dakika daha kavrulur. Demlenen pilav servis tabağına yerleştirilir ve üstüne kavrulmuş kuru yemişleri dökülür. Sıcak sıcak servis yapılır. Pilav Tarifleri 4.

Bezelyeli Anadolu Pilavı

Malzemeler : 3 su bardağı pirinç + 1 demet maydanoz + 3.5 bardak et suyu + 1 kaşık yağ + 3 adet havuç + Bir tutam tarçın + 1 su bardağı bezelye + Kafi miktarda tuz, karabiber. Pilav Tarifleri 5.

Hazırlanışı : Pirinçler ayıklayıp yarım saat kadar ılık suda bırakılır. Bir tencereye et suyu koyulur, tuz katılır, biraz kaynatılır. Pirinçler ilave edilir önce bir iki taşım kaynatılır sonra pilav kısık ateşte pişirilir. Havuçlar haşlanır küçük küçük doğranır. Bezelyeler ve kıyılmış maydanoz eklenir. Bu karışımı pişirdikten sonra, pilava bezelye, havuç ve maydanozlar katılıp karıştırılır. Bir tutam karabiber dökülür. Tekrar karıştırıp sıcak olarak ikram edilir.

Not : Arzu edilirse, pilava haşlanmış mantar da katılabilir. Hep bilinir, mantarın olduğu yerde hem lezzet, hem de gıda değeri çok artar. Pilav Tarifleri 5.

Bezelyeli Buğday Pilavı

Malzemeler : 250 gr. bezelye + 3 su bardağı su + 1 su bardağı tavuk suyu + 3-4 dal taze nane + 1 su bardağı buğday + 3-4 dal maydanoz + 1 adet kuru soğan + 15 gr çedar peyniri + 1-2 diş sarımsak + Kafi miktarda tuz, karabiber. Pilav Tarifleri 6.

Hazırlanışı : Buğday bir gece soğuk suda bekletilir. Kuru soğan iri dilimler halinde doğranır. Sarımsak ezilir. Nane ve maydanoz ince ince kıyılır. Birkaçı süslemek için ayrılır. Çedar peynir rendelenir. Tavuk suyu derin bir tencereye alınıp kaynatılır. Buğdaylar ilave edilir, kısık ateşte pişirilir. Kuru soğan ile sarımsak ve su ilave edip karıştırılır. Kaynamaya bırakılır sonra ateş kısılır ve tencerenin kapağı kapatılarak 40-45 dakika pişirilir. Bezelyeler ekleyip 5-6 dakika daha pişirilir. Suyunu çekince, ocağı kapatılır. Tuz, karabiber, kıyılmış maydanoz ve nane eklenip karıştırılır.

Rende peynir ile maydanoz ve nane yaprakları ile süsleyip ikram edilir. Pilav Tarifleri 6.

Bezelyeli Bulgur Pilavı

Malzemeler : 250 gr. bezelye + 1 su bardağı pilavlık bulgur + 1 adet patates + Çeyrek bardak sıvı yağ + 2 adet kuru soğan + 1 çorba kaşığı salça + 1 adet domates + 2 su bardağı sıcak su + Kafi miktarda tuz, karabiber. Pilav Tarifleri 7.

Hazırlanışı : Bezelyeler haşlanır. Patatesin kabuğu soyulur. Bezelye yarı yarıya piştiğinde, patates bütün olarak içine katılır. Sebzeler yumuşayana kadar haşlanır. Ayrı bir tencerede yağ eritilir. Yemeklik doğranmış soğanı pembeleşene kadar kavrulur. Salça eklenir ve 1 dakika daha kavrulur. Bulgur da eklenir ve gene 1-2 dakika daha kavrulur. Üzeri. ne, haşlanmış bezelyeler ve küp küp doğranmış patatesler ilave edilir. Daha sonra, kıyılmış dereotu ve tavla zarı iriliğinde doğranmış domatesler ekleyip yarım dakika kadar kavrulur. Bulgurun üzerine sıcak suyu eklenir. Ağır ateşte, bulgurlar suyunu çekene kadar pişirilir. 15 dakika kadar demlendirilir. Pilav Tarifleri 7.

Bezelyeli Pilav

Malzemeler : 1 bardak dolusu iç bezelye + 1 tatlı kaşığı tuz + 2 su bardağı pirinç + 2,5 bardak et suyu veya su + 125 gr margarin. Pilav Tarifleri 8.

Hazırlanışı : Pirince 2 çorba kaşığı tuz katarak ılık suda iki saat bekletilir. Yıkanır ve süzülür. Bir tencerede margarini eritilir. Pirinci katılır kevgirle karıştırarak 5 dakika kavrulur. Et suyu ve tuzu katarak kapağını kapatılır. Kaynamaya başlayınca, fırına ya da ağır ateşe alınır. 15 dakika sonra, suyunu çekip göz göz olunca ateşi kapatılır. Pilavı demlenmeye almadan, evvelce haşlanmış iç bezelyeler tencereye boca edilir ve hafifçe karıştırılır. Pilav 10 dakika kadar demlendirilip servis yapılır. Pilav Tarifleri 8.

Bezelyeli Sosisli Pilav

Malzemeler : 2 su bardağı pirinç + 1 ufak kase konserve mısır + 1 paket et suyu tableti + 4 çorba kaşığı margarin + 4 adet sosis + 1 demet dereotu + 1 veya 2 adet havuç + kafi miktarda tuz + 1 ufak kase konserve bezelye. Pilav Tarifleri 9.

Hazırlanışı : Bir tencerede margarin eritilir. Küçük küçük doğranmış havuç hafifçe kavrulur. Hemen sosisleri doğranır havuçlara eklenir. Biraz daha kavrulur. Pirinç ilave edilir. Ardından; 2 paket toz et suyu pirince katılır. Mısır ile bezelye de az sonra ilave edilir. Bu harca, 3 su bardağı su tencereye boca edilir. Hafif ateşte pişirilir. Pilavın pişmesine yakın, pilavın üstüne ince kıyılmış dereotu serpilir. Pilav Tarifleri 9.

Bohçada Pilav

Malzemeler : 1 kase ayıklanmış, haşlanmış tavuk eti + 3 çorba kaşığı tereyağı + 1 tatlı kaşığı toz şeker + 1 su bardağı pirinç + 2-3 adet yufka + 1 çorba kaşığı dolmalık fıstık + 1 su bardağı tavuk suyu + 1 çorba kaşığı kuş üzümü + 1 adet havuç + 1 çay kaşığı tarçın + 1 kafi miktarda tuz. Pilav Tarifleri 10.

Hazırlanışı : Dolmalık fıstık, pirinç ve kuş üzümü tereyağında kavrulur. Havuç rendelenip ilave edilir. 1,5 bardak su ilave edilip, pilav gibi pişirilir. Tavuk etlerin ilave edilir. Yufkaları dört parçaya bölünür. Bir kase içine yerleştirip, içine yeteri kadar pilav doldurup, katlanır. Yağlanmış tepsiye dizilir. Üzerlerine biraz yağ sürülür. Orta hararetli fırında pişirilir. Piştikten sonra tavuk suyu böreğin üzerine kaşıkla serpilir. Börek sıcak ama kapatılmış fırında 5-10 dakika suyunu çekinceye kadar bekletilir Sıcak sıcak servis yapılır. Pilav Tarifleri 10.

Buhara Pilavı

Malzemeler : 2 su bardağı pirinç + 1/2 kahve fincanı badem + 350 gr kuşbaşı koyun eti + 3-5 dal dereotu, maydanoz + 3 çorba kaşığı tereyağı + 3 bardak su + 2 adet havuç + Kafi miktarda tuz, karabiber. Pilav Tarifleri 11.

Hazırlanışı : Etin üzeri örtülecek şekilde su konup, haşlanır. Pirinç kaynar tuzlu suda yarım saat bekletilir.Bademler haşlanıp kabukları soyulur. 12 dakika kavrulur. Havuçlar iri iri rendélenir. Tereyağı tencerede kızdırılır. Pirinç biraz kavrulur. Üzerine badem ve havuçlar eklenir. Etler ilave edilir. Tuz ve karabiberi ayarlanıp, 3 su bardağı et suyu katılır. Önce harlı sonra kısık ateşte pişirilir. Demlendikten sonra uygun bir tabak tencerenin üzerine kapatılıp tencere ters çevrilir; pilav, dereotu ile süslenip servis yapılır. Pilav Tarifleri 11.

Cevizli Bulgur Pilavı

Malzemeler : 2 su bardağı pilavlık bulgur + 2 çorba kaşığı tuzot + 1 su bardağı konserve bezelye + 1/2 çay bardağı sıvı yağ + 1 diş sarımsak + 1 çay bardağı ceviz + 2 adet kırmızı biber + Bir miktar salatalık turşusu + 1 adet kesme şeker. Pilav Tarifleri 12.

Hazırlanışı : Sarımsaklar ince ince kıyılır. Biberler küp şeklinde doğranır. 2 su bardağı sıcak su eklenir, tuzot ve şeker katılır. Sıvı Yağ kızdırılır, biber ve sarımsaklar kızartılır. Bulgur eklenir, biraz kavrulur. Kısık ateşte bulgur suyunu çekinceye kadar pişirilir. Demlendikten sonra a servis tabağına alınır üzerine dövülmüş ceviz serpilir. Dilimlenmiş salatalık turşusu ile servis yapılır. Pilav Tarifleri 12.

Domatesli Kızarmış Pilav

Malzemeler : 1,5 su bardağı uzun taneli kokulu pirinç + 4-5 çorba kaşığı tereyağı + 150 gr mısır konservesi + Yarım kilo küçük kokteyl domatesi + 3 adet çırpılmış yumurta + 1 su bardağı parmesan veya taze kaşar rendesi + 7 adet taze soğan + 1 çay kaşığı toz şeker + Yarım demet maydanoz + Kafi miktarda tuz, karabiber + Yarım demet dereotu. Pilav Tarifleri 13.

Hazırlanışı : Pirinçler 2,5 su bardağı su ile hafif iri kalacak şekilde haşlanır. Süzülür ve bir kenarda bekletilir. Küçük domatesler ikiye bölünür, taze soğan ince ince kıyılır, konserve mısırın suyu süzülür. Maydanoz ve dereotu ince ince kıyılır. Yağ kızdırılır, pirinçler içine atılır ve sürekli karıştırılarak 5 dakika kavrulur. Zevke göre tuz ve karabiber ilave edilir. Çırpılmış yumurtalar da ilave edilir ve devamlı karıştırılarak pirinçlere yedirilir. Soğan, mısır ve domatesler bir kabın içinde karıştırılır ve bir çay kaşığı şeker ilave edilir. Kavrulmakta olan pirinçlere sebzeler ilave edilir ve 5 dakika daha pişirilir. Pilav ateş. ten alınır, peynir, maydanoz ve dereotu ilave edilir. Biraz dinlendirdikten sonra servis yapılır. Pilav Tarifleri 13.

Düğün Pilavı

Malzemeler : 2 su bardağı pirinç + 1/2 kg. kuşbaşı kuzu eti + 1 çay bardağı nohut + 3 su bardağı et suyu + 1 çay bardağı çekirdeksiz kuru üzüm + 3 çorba kaşığı tereyağı + 5 adet tane karabiber + 2 baş kuru soğan + Tuz, karabiber, yenibahar. Pilav Tarifleri 14.

Hazırlanışı : Soğanları ince ince doğranır. Yeteri kadar tuz ve yenibahar ilave ederek iyice ovulur sonra bir kaşık tereyağında kavrulur. Pirinç kaynar tuzlu suda 45 dakika bekletilir. Islatılmış nohutun kabukları çıkararak az su ile haşlanır. Kuşbaşı etler haşlanır. Suyu süzülür, bir kenara ayrılır. Tencerede kavrulmuş soğanların üzerine etler dizilir. Nohut ve kuru üzüm ilave edilir. Tane karabiberler eklenir. En üste yıkanmış pirinç yayılır. Kaynar et suyunu tencerenin kenarından ekleyerek, önce hızlı sonra kısık ateşte pişirilir. Üzerine kızdırılmış tereyağı dökülür. Çukur servis tabağına ters çevirip servis yapılır. Pilav Tarifleri 14.

Eğe Pilavı

Malzemeler : 2 su bardağı pirinç + 2 adet yeşil biber + 1/2 su bardağı zeytinyağı + 1 paket et suyu + 2 adet orta boy domates + 1 çay kaşığı köri, tuz karabiber + 3 adet yeşil soğan + 1/2 demet maydanoz + 1 adet kuru soğan + 2,5 su bardağı kaynatılmış su. Pilav Tarifleri 15.

Hazırlanışı : Kuru soğan ince kıyılır ve yağda kavrulur. İnce kıyılmış taze soğan ve küp küp doğranmış domates ilave edilerek sotelenir. Yıkanmış pirinç, tuz, karabiber, köri ve et suyu ilave edilir. Ağır ateşte piştikten sonra ince kıyılmış taze soğan ve maydanoz katılır.

Not : Eğe pilavı sıcak da soğuk da servis yapılabilir. Pilav Tarifleri 15.

Hamsili Pırasalı Pilav

Malzemeler : 3,5 su bardağı Amerikan pirinci + 1 çay kaşığı tarçın + 1,5 kg hamsi + 2 çorba kaşığı nane + 3 pırasa + 2,5 su bardağı su + 125 gr margarin + 1 kahve fincanı dolmalık fıstık + 2 soğan + Kafi miktarda tuz, karabiber, yenibahar, kuş üzümü + Yarım demet dereotu. Pilav Tarifleri 16.

Hazırlanışı : Pirinç yıkanıp ilik tuzlu ve limonlu suda 30 dakika bekletilir. Bol suyla yıkanıp süzülür. Soğan ve pırasa temizlenip kıyılır. Hamsilerin kılçıkları ayıklanıp bol suyla yıkanır. Tuzlanıp süzgeçte bekletilir. Bir tencereye margarin atılıp eritilir. Soğanlar pembeleşinceye kadar kavrulur. Pırasa eklenip 1-2 dakika sotelenir. Pirinç, dolmalık fıstık, kuş üzümü, baharat ve tuz eklenir. Sıcak su ilave edilip kısık ateşte pişirilir. Suyunu çekince kıyılmış dereotu serpiştirilip, 10 dakika dinlendirilir. Yuvarlak bir kalıbın içi yağlanır. Hamsilerin yarısından fazlası kalıbın tabanına dizilir. Kenarlarda kalan hamsilerin uçları dışa taşacak şekilde yerleştirilir. Üzerine pilav yayılır. Kalan. hamsiler dizilir. 1 su bardağı sıcak su eklenir. Dışa taşan hamsilerin üzeri kapatılır. 190 derece fırında 30 dakika pişirilir. Sıcak olarak servis yapılır. Pilav Tarifleri 16.

Havuçlu Pilav

Malzemeler : 4 adet havuç + 3,5 su bardağı tavuk suyu + 1 çay bardağı nohut + 4 çorba kaşığı tereyağı + 1 adet tavuk göğsü + 1 çay kaşığı yenibahar + 2 çorba kaşığı kuru üzüm + 1 çay kaşığı karabiber + 1 çorba kaşığı dolmalık fıstık + kafi miktarda tuz + 2 su bardağı-pirinç, Pilav Tarifleri 17.

Hazırlanışı : Nohut akşamdan ıslatıp, süzülür. Tavuk göğsü ile birlikte haşlanır. Etler kemiklerinden ayrılır, küçük parçalara ayrılır. Pirinç ayıklayıp, kaynar tuzlu suda en az yarım saat bekletilir. Havuçlar kazıyıp, kibrit çöpü şeklinde doğranır. Tencerede tereyağı kızdırılır. Fıstıkları ekleyip kavrulur. Havuçları ilave edilir. Biraz kavurduktan sonra kuru üzüm, haşlanmış nohut ve tavuk etlerini ilave edilir. Süzüp yıkanmış olan pirinç tenceredeki harcın üzerine yayılır. Tavuk suyu ekleyip, hiç karıştırmadan tencerenin kapağı kapatıp pişirilir. Pirinçler pişince 10 dakika dinlendirip servis tabağına ters çevirip, servis yapılır. Pilav Tarifleri 17.

Hünkar Pilavı

Malzemeler : 2 su bardağı pirinç (500 gr.) + 2 çorba kaşığı domates salçası (3/4 su bardağı suda eritilmiş) + 250 gr kıyma + 250 gr Soyulmuş bezelye + 3 adet adaçayı yaprağı + 3 çorba kaşığı tereyağı + 3 çay kaşığı kekik + 3 su bardağı et suyu + 150 gr çemensiz pastırma + Yarım su bardağı rendelenmiş kaşar + 1 çorba kaşığı zeytinyağı + 1 adet ince kıyılmış kuru soğan + Kafi miktarda tuz, karabiber. Pilav Tarifleri 18.

Hazırlanışı : Bezelyeler diri olarak haşlanır. Soğan ince ince kıyılır ve zeytin yağında kavrulur. İlkin kıyma (ki kavrulması beklenir), sonra pastırma ilave edilir. Zevke göre tuz ve karabiber eklenir. Salça suda eritilir ve kıymalı pastırma karışımının üzerine dökülür. Kekik ve adaçayı serpilerek 10-15 dakika daha kısık ateşte pişirilir. Pirinçler ayıklanıp yıkandıktan sonra tereyağında kavrulur, üzerine 3 su bardağı et suyu eklenir. Pirinçler suyu çekene kadar önce yüksek ateşte sonra orta ateşte pişirilir. Ardından demlenmeye bırakılır. Pilav demlendikten sonra, pastırmalı sos ve kaşar rendesi pilava karıştırılır; sıcak servis yapılır. Pilav Tarifleri 18.

iç Pilavı (1)

Malzemeler : 2 su bardağı pirinç + 1 tatlı kaşığı karabiber + 1 adet orta boy soğan + 2 adet tavuk ciğeri + 1 çorba kaşığı tereyağı + 1 çorba kaşığı çam fıstığı + 3 su bardağı su + 1 çorba kaşığı kuş üzümü + 1 tatlı kaşığı tarçın + Kafi miktarda tuz. Pilav Tarifleri 19.

Hazırlanışı : Pirinç sıcak tuzlu suda bekletilir. Yağ eritilir, rendelenmiş soğan, çam fıstığı, küçük küçük doğranmış tavuk ciğeri ilave edilir, fıstıklar pembeleşenciye kadar kavrulur. Pirinçler yıkanır, süzdürülür ve ilave ederek ağır ateşte 1-2 dakika kavrulur. Su, tuz, tarçın, karabiber ve kuş üzümü ilave edilir. Ağır ateşte pişirilir. 15-20 dakika. demlendikten sonra servis yapılır. Pilav Tarifleri 19.

İç Pilavı ( 2 )

Malzemeler : 2 su bardağı pirinç + 2 çorba kaşığı kuş üzümü + 5 çorba kaşığı tereyağı + 1/2 demet dereotu + 2 adet soğan + Kafi miktarda tuz, karabiber tarçın, yenibahar + 200 gr dana bonfile + 2 çorba kaşığı dolmalık fıstık. Pilav Tarifleri 20.

Hazırlanışı : Pirinci tuzlu kaynar suda bekletilir. Yağ tencerede eritilir. Küçük doğranmış soğanlar hafifçe kavrulur. Bonfileler küçük küp şeklinde doğranır. Tencereye atıp, sotelenir. Dolmalık fıstık, kuş üzümü ve baharatlar eklenir, yıkanmış pirinç katılır. Pirincin üzerine kaynar su eklenir, kapağı kapatılır. Orta ısılı ateşte pilav pişirilir. Pilav piştikten sonra 10-15 dakika dinlendirip, kıyılmış dereotu ekleyerek servis yapılır. Pilav Tarifleri 20.

Karidesli Pilav

Malzemeler : 1 adet ince ince doğranmış sarı dolma biber + 1 adet kıyılmış soğan + 1 çorba kaşığı margarin veya tereyağı + 1 adet ince ince doğranmış kırmızı dolma biber + 3,5 su bardağı su + 1 paket dondurulmuş karides + Kafi miktarda tuz, karabiber + 2 su bardağı pirinç. Pilav Tarifleri 21.

Hazırlanışı : Bir tencerede margarinin yarısı eritilir; su ilave edilerek kaynamaya bırakılır. Bir tavada kalan margarin eritilir ve soğanlar pembeleştirilir. Soğanlar pembeleşince sırasıyla biberler, karides ve domates ilave edilir. Suyunu çekinceye kadar kaynatılır. Tenceredeki kaynar duya pirinç ve tuz ilave edilir ve hızlı ateşte 3-5 dakika, pilavın üzerinde gözcükler açılana kadar pişirilir. Karidesli malzeme ilave edilir 3-5 dakika tencerenin altı kapatılarak demlenmeye bırakılır. Pilav Tarifleri 21.

Kestaneli Pilav

Malzemeler : 4 su bardağı tavuk ya da et suyu + 2 çorba kaşığı tereyağı + 2 su bardağı pirinç + Kafi miktarda tuz + 250 gr kestane. Pilav Tarifleri 22.

Hazırlanışı : Kestane, dağılmayacak şekilde haşlanır. Dış ve iç kabukları soyulur. Fındık büyüklüğünde bölünür. İki bardak pirinç, dört bardak tavuk ya da et suyu ve iki kaşık tereyağ ile pilav pişirilir. Piştikten sonra, kestaneleri eklenip birlikte dinlendirilir. Bir iki defa karıştırıp, servis yapılır. Pilav Tarifleri 22.

Kıymalı Kapama Pilavı

Malzemeler : 350 gr dana kıyma + 2 su bardağı pirinç + 3 çorba kaşığı tereyağı + 1 küçük kavanoz garnitür + 2 kuru soğan + 1 çorba kaşığı tuzot. Pilav Tarifleri 23.

Hazırlanışı : Pirinç ılık tuzlu suda 20 dakika bekletilir, yıkanır ve süzülür. Tereyağı tencerede eritilir. Soğanlar ince ince doğranır, tereyağında pembeleştirilir. Kıyma ilave edip, kavrulur. Pirinç kavrulmuş kıymanın üzerine yayılır. Üzerine garnitürü dökülür. 2 su bardağı kaynar su yavaşça üzerine gezdirilir. Tuzot ilave edilir. Kısık ateşte 15 dakika pişirilir. Demlenmeye bırakılır. Servis tabağına tencere ters çevrilir. Sıcak sıcak servis yapılır. Pilav Tarifleri 23.

Lüfer Pilavı

Malzemeler : 2 orta boy lüfer balığı + 3 çorba kaşığı sıvı yağ + 1 su bardağı pirinç + 1 çay kaşığı tarçın + 1,5 su bardağı su + kafi miktarda tuz, karabiber. Pilav Tarifleri 24.

Hazırlanışı : Balıklar güzelce temizlenir. İyice yıkanıp ortadan ikiye ayrılır. Hafifçe tuzlanıp süzgece alınır. Pirinç de güzelce yıkanıp süzülür. Üzerini örtecek kadar sıcak su eklenip yarım saat bekletilir. Süzüp duru su bırakıncaya kadar iyice yıkanır. Yayvan bir tencereye 1,5 bardak su eklenir. Su kaynamaya başlayınca sıvı yağlı pirinç, tuz ve karabiber ilave edilir. Hafif karıştırılıp balıklar üzerine dizilir. Kapağı kapalı olarak 1 dakika harlı, ateşte pişirilir. Ateşi kısılıp 10-15 dakika daha pişirilir. Tencere ocaktan alınıp üzerine kağıt havlu serilir, 10 dakika dinlendirilir. Balıklar servis tabağına alınır. Pilava tarçın serpip hafifçe karıştırılır. Pilav servis tabaklarına paylaştırılıp, üzerlerine balıklar yerleştirilir. Sıcak olarak servis yapılır. Pilav Tarifleri 24.

Mantarlı Pilav

Malzemeler : 2 su bardağı baldo pirinç + 4 su bardağı et suyu + 250 gr konserve mantar + 4 çorba kaşığı tereyağı + 2 çorba kaşığı kuş üzümü + 1 çay kaşığı tarçın + 2 çorba kaşığı dolmalık fıstık + 1 çay kaşığı toz şeker + 5 çorba kaşığı konserve bezelye + 1 çay kaşığı karabiber + 2 adet havuç + 1/2 demet dereotu + 2 adet kuru soğan + Kafi miktarda tuz. Pilav Tarifleri 25.

Hazırlanışı : Soğanlar ince ince kıyılır. Fıstıkla birlikte yağ tencereye alınır, hafif kavrulur. Pirinç yıkanır ve ilave edilir. Rendelenmiş havuç, kuş üzümü eklenir. Kavurmaya devam edilir. Mantarlar doğranır, bezelye ile pirince katılır. Tuz, şeker, tarçın, karabiber, kıyılmış dereotu katılır, kaynar et suyu üzerine dökülür. Pirinçler uzayıp, pişince ateşten alınır. Biraz dinlendirerek, ezmeden karıştırarak servis yapılır. Pilav Tarifleri 25.

Mercimekli Pilav

Malzemeler : 1,5 su bardağı yeşil mercimek + 1 su bardağı erimiş tereyağı + 1,5 su bardağı bulgur + Kafi miktarda tuz, kırmızı biber + 2 adet soğan. Pilav Tarifleri 26.

Hazırlanışı : Mercimekler haşlanır ve siyah suyu süzülür. Tekrar su ilave edilir ve iyice pişirilir. Suyunu tamamen çekmeden bulgur ilave edilir ve demlenmeye bırakılır. Soğanlar piyaz şeklinde doğranır ve yağda kızartılır. Pul biber ilave edilir. Demlenmiş pilavın üzerine soğanlar gezdirilir. Pilav Tarifleri 26.

Meyhane Pilavı (1)

Malzemeler : 1 su bardağı bulgur + 2 adet sivri biber + 3 çorba kaşığı kuzu eti + 1 çay bardağı sıvı yağ + 1 adet orta boy soğan + Kafi miktarda tuz, kırmızı pul biber + 2 adet domates. Pilav Tarifleri 27.

Hazırlanışı : İnce doğranmış soğanlar ve kuşbaşı etler yağda kavrulur. İnce doğranmış sivri biberler ve çok küçük doğranmış domateslerle bulgur ilave edilir. 5 dakika kavrulur. 2 su bardağı su, tuz,pul biber ilave edilir. Ağır ateşte pişirilir, maydanoz ve pul biber serperek sıcak sıcak servis yapılır. Pilav Tarifleri 27.

Meyhane Pilavı (2)

Malzemeler : 1 su bardağı pilavlık bulgur + 2 adet sivri biber + 2-3 çorba kaşığı kuşbaşı kuzu eti + 1 çay bardağı sıvı yağ + 1 adet orta boy soğan + Kafi miktarda tuz, kırmızı pul biber + 2 adet domates. Pilav Tarifleri 28.

Hazırlanışı : İnce doğranmış soğanlar ve kuşbaşı etler yağda kavrulur. Önce ince doğranmış biberler, daha sonra küçük doğranmış domatesler ve bulgur ilave edilir. Hepsi 4-5 dakika. kavrulur. Üzerine 2 su bardağı su, tuz ve pul biber ilave edilir. Ağır ateşte pişirilir. Maydanoz ve pul biber serperek servis yapılır. Pilav Tarifleri 28.

Müceddere

Malzemeler : 1,5 su bardağı yeşil mercimek + 1 tatlı kaşığı kırmızı biber + 1,5 su bardağı bulgur + 1 su bardağı erimiş tereyağı + 2 adet soğan + Kafi miktarda tuz. Pilav Tarifleri 29.

Hazırlanışı : Mercimekler ayıklanır, bol suda haşlanır ve siyah suyu süzülür. Su ilave edilip mercimekler iyice pişirilir. Bulgur suyunu iyice çekme. den tuz ilave edilir. Soğanlar piyaz şeklinde doğranır, yağda kavrulur. Üzerine kırmızı biber dökülür. Demlenmiş pilavın üzerinde soğanlı yağ gezdirilir. Sıcak servis yapılır. Pilav Tarifleri 29.

Patlıcanlı Bulgur Pilavı

Malzemeler : 2 su bardağı pilavlık bulgur + 4-5 çorba kaşığı zeytinyağı + 3 adet patlıcan + 2 çorba kaşığı tereyağı + 3 adet çarliston biber + 2,5 su bardağı su + 1 adet soğan + Kafi miktarda tuz, karabiber + 1 çorba kaşığı salça. Pilav Tarifleri 30.

Hazırlanışı : Patlıcanlar alacalı soyulur küp şeklinde doğranır. Tuzlu suda bekletip sıkılır. Biberler temizleyip kıyılır. Soğan yemeklik doğranır. Zeytinyağı tencerede kızdırıp soğan kavrulur. Patlıcan ve biberler eklenir. Kavurmaya devam edilir. Yıkanıp süzülmüş bulgur eklenir. Salça, tuz, karabiber eklenip 2,5 su bardağı su ekleyip suyunu çekene kadar pişirilir. Tereyağı tavada kızdırılıp pilavın üzerine gezdirilir. Ocaktan alınır demlenmeye bırakılır. Üzeri maydanozla süslenir ve servis yapılır. Pilav Tarifleri 30.