Raziyane Bitkisi Nedir?

Diğer İsimleri:Rezene

   Maydanozgiller familyasından, Ege ve Akdeniz bölgesinde yetiştirilen, 2 veya çok yıllık, otsu bir bitkidir. Boyu 1-1,5 metre kadardır. Yaprakları saplı, almaşık dizilişi ve tüysüzdür. Gövdesi dik, silindir şekilli ve tüysüzdür. Sarı renkli çiçekleri şemsiye şeklini anımsatır. Meyveleri silindirik, yaklaşık 11 milimetre boyunda ve 4 milimetre kalınlığındadır. Rengi yeşilimsi esmerdir. Meyveleri, müsilaj, şeker, nişasta, tanen ve sabit ve uçucu yağ taşır. İlaçlarda tohumları ve kökü kullanılır. Salata olarak yenildiği gibi, önce yeşil renkte ortaya çıkan ve olgunlaştıkça sarımsı hale dönen meyvesi turşularda kullanılır. Çok lezzetlidir. Şifası gölgede kurutularak saklanan olgun meyvelerindedir. Türkiye’de yetişen Tatlı Rezene de ayrıca dünyanın en kaliteli türlerinden biridir. Bütün bu amaçlarla birlikte bitkinin ikinci yılının sonbaharında olgunlaşıp yarılan tohumları toplanıp kabukları tarakla temizlenerek gölgede hafif hafif kurutulur ve çay hazırlanacağı zaman bu tohumlar biraz ezilir ve tüketilir.

Raziyane’nin Faydaları?

 1. Mide ve bağırsak gazlarını giderir.
 2. Sinirleri ve ağrıları yatıştırır.
 3. İştahı açar.
 4. İdrarı söktürür.
 5. Anne sütünü artırır.
 6. Boğmaca, dalak hastalıkları ve idrar zorluğunda faydalıdır.
 7. Kansızlığı giderir.
 8. Kan çıbanı ve göz zafiyetinde de kullanılır.
 9. Kalp hastalıkları, romatizma ve üremide faydalıdır.
 10. Bronşları boşaltır.
 11. Damar sertliği, hava yutma ve sürekli hazımsızlıklarda; 30 gram kuru Rezene meyvesi, 1 litre suda haşlanır. Bu çay yemeklerden önce birer çay bardağı içilirse çok faydalıdır.
 12. Safra üretimine yardımcı olmaktadır.
 13. Bağırsakları temizler, mineral ve vitamin bakımından oldukça zengindir.
 14. Libidoyu artırdığı söylenmektedir.
 15. Diş ağrılarını hafifletir.
 16. Göz sağlığını geliştirmektedir.

Raziyane Nasıl Kullanılır?

Raziyane (rezene) genellikle çay olarak tüketilmektedir. Bununla beraber ayrıca tohumlarını çiğnenerek de tüketilebilir. Bu şekilde kullanıldığında nefesi tazelemektedir ve ağız kokusunu azaltmaktadır. Bitkisel çay olarak tüketileceği zaman kesinlikle doğru demlemek gerekir. Bunun için bir fincan suya 1 kaşık raziyene (rezene) tohumu atılmaktadır. Suyun kaynamasından sonra  ise fincana alın ve 10 dakika daha demlenmesi için bekleyin. Ardından tanelerini ayırın ve suyunu ılık şekilde tüketin. Tat vermek istiyorsanız eğer içerisine limon ya da bal ilave ederek tatlandırabilirsiniz.