Şakayık Çiçeği

Şakayık Çiçeği

Paeonia

Düğünçiçeğigiller (Şakayıkgiller) familyasından Anayurdu kesin olarak bilinmeyen ama Kuzey Yarım kürenin ormanlık bölgeleri ile ülkemizde yetişen Paeonia cinsi bitkilerin pek çok doğal ve kültür türü bulunmaktadır.

Bunlardan bahçelerimizde süs bitkisi olarak yetiştirilen Paeonia türünü örnek alıyor ve kısaca Şakayık Çiçeği diye adlandırıyoruz. 

Bu tür, 30-100 cm. kadar boylanabilen, çok yıllık dayanıklı otsu yada çalımsı bitkidir. 

Dikine uzayan sürgünlerinin üzerinde yer alan çok sayıdaki yeşil yaprakları derin parçalıdır. 

Özellikle sonbahar mevsiminde renk değiştirirken bu yapraklar pek hoş görünür. 

İlkbaharın sonlarından yaz sonuna kadar 7-10 cm. genişlikte yalın kat veya katmerli olarak açan kase biçimli çiçekleri beyaz, pembe, kırmızı yada turuncu renkte ve pek gösterişli olur. 

Şakayık Çiçeği bitkisi çiçek bahçelerinin bordürlerinde, sınırlarında ve çim ortasında kendine ayrılan özel yerlerde yetiştirildiğinde çok güzel durur. 

Doğasına uygun yerlere dikildiğinde ve iyi bakıldığında şakayık on yıllar boyunca yaşayan uzun ömürlü ve pek gösterişli bitkilerdendir.

Nerelerde Yetişir Bakımı Nasıl Yapılır?

Şakayık bitkisi sabah güneşini almayan güneşli ve yarı gölge ortamları sever (çünkü sabah güneşi, bitkinin çiçek tomurcuklarını, üzerindeki donla yada çiyle yakar). 

Nemli ve organik madde yönünden zengin bitek, ayrıca süzek (suyu iyi akıntılı) toprakları yeğleyen bitkinin yeterince sulanması ve gübrelenmesi gerekir. 

Tohumuyla üretilen Şakayık Çiçeği bu yöntemle yetiştirildiğinde beş-altı yıl sonra çiçek açar. 

Daha kısa süre içinde çiçek açması için bitkinin üretimi etli kök yumrularıyla yapılır. 

Bu yumrular toprakta 60 cm. genişlikte açılan derince ocaklara (çukurlara) konulan iyi yanmış çiftlik gübresi ve kompozit gübreyle zenginleştirilmiş toprağa, pek derine olmamak koşuluyla eylül-ekim aylarında ya da ilkbaharın ortalarında ekilir. 

Bahçede ocak aralığı 60-90’ar cm. olmalıdır. 

Şakayık Çiçeği bitkisinin bir yerde iyice yerleşip gelişmesi yıllar alacağından bitki, olur olmaz nedenlerle yerinden kıpırdatılmamalıdır.

Şakayık Çiçeği
Şakayık Çiçeği