Salata Tarifleri

Acılı Karışık Salata

Malzemeler : 1 adet marul + 1 kavanoz mayonez + 1 kutu ton balığı + 2 çorba kaşığı zeytinyağı + 250 gr çiftlik mantarı + 1 çorba kaşığı pul biber + 200 gr karides + 1 çorba kaşığı sirke + 3 adet katı yumurta + Kafi miktarda tuz, karabiber. Salata Tarifleri 1.

Hazırlanışı : Karidesler kuru soğan kabukları konmuş tuzlu suda haşlanır. Çiftlik mantarları kökleri kesilerek tuzlu suda haşlanır. Mantarlar ince ince doğranır, derin bir kapta bir adet limon suyuyla karıştırılır. Marul yaprakları yıkandıktan sonra ince ince doğranır. Ton balığı ufak ufak doğranır. Hazır mayonezle pul biber karıştırılır. Yumurtalar hariç bütün malzeme büyük bir kapta karıştırılır, zeytinyağı, sirke dökülür, tuz, biber ekilir, karıştırılır. Yumurtayla süslenip servis yapılır. Salata Tarifleri 1.

Antep Salatası

Malzemeler : 5 adet domates + 1 adet limon + 1 adet salatalık turşusu + Kafi miktarda sumak ekşisi, kuru nane, pul biber, nar pekmezi ve tuz + 3 adet kuru soğan + 1 baş sarımsak + 3 adet yeşil biber. Salata Tarifleri 2.

Hazırlanışı : Domates, kuru soğan, sarımsak, yeşil biber ince ince kıyılır. Maydanoz doğranır. İçine tuz, limon, biber, nane, sumak ekşisi, nar pekmezi ilave edilir ve servise sunulur. Salata Tarifleri 2.

Avrat Salatası

Malzemeler : 2 diş sarımsak + 2 adet limon + 1 adet büyük domates + 1 çorba kaşığı nar pekmezi + 2 adet nar + 1 tatlı kaşığı nane + 1 ufak demet maydanoz + 1 çay kaşığı pul biber + 2 adet taze soğan + 1 çay kaşığı tuz + 2 adet yeşil biber. Salata Tarifleri 3.

Hazırlanışı : Domates, biber, sarımsak ve taze soğan çok ince kıyılıp, karıştırılır. Limonların ve narların suyu sıkılarak kıyılmış malzemelerle karıştırılır. Üzerine nane eklenir. İstenirse, servis yaparken, üzerine tuz, pul biber ve nar pekmezi de eklenebilir. Salata Tarifleri 3.

Brokoli Salatası

Malzemeler : 250 gr brokoli + Bir buçuk küçük doğranmış salam + 6 adet küçük patates + 2 çorba kaşığı mayonez + Yarım çay bardağı tane mısır + 1 adet limonun suyu  Zeytinyağı, tuz + 2-3 çorba kaşığı çorba kaşığı beyaz peynir. Salata Tarifleri 4.

Hazırlanışı : Patatesler soyulup, orta büyüklükteki bir tencerede haşlanır. Haşlanmış patates küp küp doğranır. Diğer tarafta iyice ayıklanmış brokoli daha önceden ısıtılmış suya atılıp 2-3 dakika pişirilir. Ateş. ten alınıp parçalara ayrılır. Genişçe bir tabağa belirtilen miktarda mısır, beyaz peynir, salam, patates ve brokoli konur; güzelce karıştırılır. Üzeri kafi miktarda tuz serpilir. Zeytinyağı, mayonez ve limon suyu karıştırılıp dökülür. Kızarmış ekmek dilimleriyle servis yapılır. Salata Tarifleri 4.

Beyin Salatası

Malzemeler : 3 adet beyin + 12 adet limon + 1 baş soğan + 1 dal kereviz + Yarım havuç + Kafi miktarda tuz + 1 fincan zeytinyağı. Salata Tarifleri 5.

Hazırlanışı : Beyinlerin zarları soyulup haşlanır. Ardından ateşten alınıp biraz bekletilir. Haşlama suyundan soğuyan beyinler çıkartılır. Ya dilimler halinde ya da bütün olarak servis tabağına konur. Etrafına garnitür olarak marul, domates, haşlanmış patates koyarak süslenir. Limon suyu üzerinde gezdirilip servis yapılır. Salata Tarifleri 5.

Çin Salatası

Malzemeler : 500 gr taze fasulye + 1 adet marul + soya fasulyesi + 1 fincan zeytinyağı + 2 adet kereviz + Kafi miktarda tuz, biber + 1 adet limon. Salata Tarifleri 6.

Hazırlanışı : Marul, kereviz ve haşlanmış mantarlar iyice yıkanıp minik minik doğranır. Taze fasulyeler, diri kalacak şekilde haşlanır. Ardından onlar da minik minik doğranır. Tüm malzeme salata tabağına yerleştirilir. Üzerine soya katılır. Sonra limon, yağ, tuz ve biberle hazırlanan sos üzerine dökülüp, servis yapılır. Salata Tarifleri 6.

Çiroz Salatası

Malzemeler : Kafi miktarda sirke, zeytinyağı + 2 adet çiroz + limon ve dereotu. Salata Tarifleri 7.

Hazırlanışı : Çirozlar ızgarada orta ateşte kızartılır. Sonra başları koparılıp yağlı kağıda sarılır. Düz ve sert bir zemin üzerinde havan tokmağı ile dövülür. Derisi ve kılçıkları ayıklanıp bir kaba alınır. Üstünü örtecek kadar sirke eklenip yaklaşık 2 saat dinlendirilir. Dinlendirilmiş çirozlar servis tabağına alınıp üzerine kararınca zeytinyağı ve limon gezdirilir. Üstü ve kenarları ayıklanmış dereotu ile süslenerek soğuk servis yapılır. Salata Tarifleri 7.

Çoban Salatası

Malzemeler : 2 adet iri sert domates + Yarım demet maydanoz + 1 küçük baş soğan + Kafi miktarda tuz, zeytinyağı ve limon + 3-4 adet yeşil biber + 2 adet salatalık. Salata Tarifleri 8.

Hazırlanışı : Soğanın kabukları soyulup, güzelce yıkanıp, yarim cm. kalınlığında yarım halkalar şeklinde doğranır. İçerisine biraz tuz konur. Hafifçe ovulup diriliği ve acılığı giderilir. Soğuk suyla yıkanıp salata tabağına konur. Domatesler yıkanır, istenilen büyüklükte kuşbaşı şeklinde doğranır, soğanların üzerine konur. Salatalar da yıkanıp, kabukları soyulduktan sonra, yarım ya da çeyrek daireler halinde incecik kesilip tabağa konur. Biberleri de benzer şekilde yıkanıp, orta incelikte kıyılıp tabağa konur. Maydanoz ayıklanıp, yıkanır. Bütün halinde tabağa konur. Salata tabağındaki karışıma azıcık tuz ilave edilir. Güzelce karıştırılır. Üzerleri düzeltilip limonlu sos dökülüp servis yapılır. Salata Tarifleri 8.

Çökelek Salatası

Malzemeler : Yarım kilo çökelek + 1 demet dereotu + 1 demet taze soğan +  Kafi miktarda kırmızı biber + 1 demet maydanoz zeytinyağı ve tuz. Salata Tarifleri 9.

Hazırlanışı : Maydanoz, dereotu, yeşil soğan ayıklanıp bol su ile yıkanır ince ince kıyılır. Çökelek ilave edilerek karıştırılır. Yeterince tuz,kırmızı biber,zeytinyağı eklenip tekrar karıştırılır. Servis tabağına alınarak domatesle süslenir. Salata Tarifleri 9.

Enginar Salatası

Malzemeler : 1/2 su bardağı orta boy kıyılmış kornişon turşu + 200 gr ton balığı + 8 taze soğan (ince kıyılmış) + 2 su bardağı orta boy taze mantar (250 gr.) + 5 çorba kaşığı zeytinyağı + 3 çay kaşığı tuz + 4 ayıklanmış enginar + 1 çay kaşığı karabiber + 2 limonun suyu + 1 göbek salata + 1/2 demet dereotu. Salata Tarifleri 10.

Hazırlanışı : Enginarlar temizlenip haşlanıp üçgen şeklinde kesilir. Üzerlerine 1 adet limonun suyu dökülüp bekletilir. Mantarlar ile kornişonlar elde ya da robotta) ayrı ayrı dilimlenir. Mantarlar tuzlu suda haşlanır. İnce kıyılmış taze soğan, dereotu, mantar, ton balığı, kornişon ve limon suyunda bekletilen enginarlar karıştırılır. Zeytinyağı, tuz, karabiber ve kalan 1 adet limonun suyu eklenerek, salata yapraklarının içinde servis yapılır. Salata Tarifleri 10.

Ezme Patates Salatası (1)

Malzemeler : 6 adet patates + 2 adet yumurta + 2 adet havuç + Yarım demet maydanoz + 1 adet küçük soğan + Kafi miktarda tuz, pul biber. Salata Tarifleri 11.

Hazırlanışı : Kabuğu soyulmuş patates ve havuç az su ile haşlanır ve püre haline getirilir. İnce kıyılmış soğan, katı haşlanmış yumurtaların sarısı, tuz, limon suyu ve sıvı yağ eklenerek karıştırılır. Karışım servis tabağına alınır; maydanoz ve pul biberle süslenir. Salata Tarifleri 11.

Ezme Patates Salatası (2)

Malzemeler : 6 adet patates + 2 adet yumurta + 2 adet havuç + 1 fincan sıvı yağ + 1 adet küçük soğan + Yarım demet maydanoz + 1 kahve fincanı limon suyu + Kafi miktarda tuz, pul biber. Salata Tarifleri 12.

Hazırlanışı : Kabuğu soyulmuş patatesler ve havuçlar 4-5 parçaya ayrılır ve az su ile haşlanır. Haşlanmış sebzeler püre haline getirilir. İnce ince kıyılmış soğan, katı haşlanmış yumurta sarısı, tuz, limon suyu ve sıvı yağ eze eze karıştırılır. Karışım servis tabağına alınır. Halka halka dilimlenmiş yumurtanın beyazı, maydanoz ve kırmızı biber ile süslenir. Salata Tarifleri 12.

Ezme Salata

Malzemeler : 5 adet domates + Yarım demet maydanoz + 2 baş soğan + Yarım demet yeşil nane + 3 adet yeşil biber + Yarım çay bardağı zeytinyağı + 1 adet limon + Kafi miktarda tuz ve pul biber. Salata Tarifleri 13.

Hazırlanışı : Bütün malzemeler iyice yıkanır. Domatesler soyulduktan sonra ufak ufak doğranır. Küçük kareler halinde doğranan soğanlar, tuz ve pul biber ile ovulur. Temizlenen biberler, maydanoz ve yeşil nane ince ince kıyılır. Bütün malzeme iyice karıştırdıktan sonra üzerine yağ ve limon suyu gezdirilerek servis yapılır. Salata Tarifleri 13.

Hindiba Salatası

Malzemeler : Yarım kilo hindiba + 2 diş sarımsak + 2,5 çorba kaşığı zeytinyağı + Kafi miktarda tuz + 4 çorba kaşığı limon suyu. Salata Tarifleri 14.

Hazırlanışı : Köklerinin sert kısımları kesilip bol suda birkaç kere iyice yıkanmış hindiba, bir tencereye konup 8-10 bardak su ilave edilir. Yarım saat haşlanır. Haşlanan hindibalar süzülüp salata tabağına alınır. Üzerlerine tuz, dövülmüş sarımsak, limon suyu ve zeytinyağı dökülür. Salata Tarifleri 14.

Humus

Malzemeler : Yarım kilo nohut + 2,5 çay bardağı su + 1,5 çay bardağı tahin + Küçük demet maydanoz + 1,5 çay bardağı limon suyu + Yarım su bardağı sıvı yağ + 2 tatlı kaşığı kimyon + Kafi miktarda tuz, pul biber + 5-6 diş sarımsak. Salata Tarifleri 15.

Hazırlanışı : Haşlanan nohutlar püre haline getirilir. İçine tahin,limon suyu, kimyon,ezilmiş sarımsak ve su iyice karıştırılır. Bu karışım tabaklara konulup 1 cm. kalınlığında yayılır. Üzerine maydanoz, pul biber ve sıvı yağ gezdirilerek servis yapılır. Salata Tarifleri 15.

Ispanak Salatası

Malzemeler : 150 gr. bacon + 150 gr gravyer peyniri + 1 kg karnabahar + 2 adet katı pişmiş yumurta + 1/2 kg taze ıspanak + 1 kg ince dilimlenmiş taze mantar. Salata Tarifleri 16.

Hazırlanışı : Ispanaklar, kökünden ve saplarından ayrılıp, kalan yaprakları güzelce yıkanır. Süzülüp servis tabağına konur. Minik minik doğranmış karnabaharla mantar, tavada kızartılırken, daha önce küçük parçalara bölünmüş bacon, yumurta ve peynir ilave edilir. Arzu eden, uygun bir sosla servis yapabilir. Salata Tarifleri 16.

iki Katlı Kokteyl Salata

Malzemeler : 5 adet orta boy patates + 1 demet dereotu + 5 adet havuç + 1 adet limon + 1 kahve fincanı zeytinyağı + 1 diş sarımsak + 1 su bardağı yoğurt. Salata Tarifleri 16.

Hazırlanışı : Patatesler haşlanır, soyduktan sonra püre haline getirilir. Püre zeytinyağı, tuz ve limon ile iyice karıştırıp payreks tabağa yayılır. Havuçlar rendelenir, bir çay bardağı zeytinyağı ve bir tutam tuz ile kızartılır. Bu karışım patates püresinin üzerine dökülür. Hazırlanmış olan sarımsaklı yoğurt ile üzeri süslenir ve servis yapılır. Salata Tarifleri 16.

İtalyan Salatası

Malzemeler : 3 adet kornişon + 2 kaşık mayonez + Bir miktar haşlanmış et ya da salam gibi et mamulleri + Kafi miktarda sirkeli sos, tuz ve biber. Salata Tarifleri 17.

Hazırlanışı : Haşlanmış et ya da salam gibi et mamulleri küçük küpler halinde doğranır. Kornişon da aynı büyüklükte doğranır. Üzerlerine tuz, karabiber konup karıştırılır. Sofraya konacağı zaman da mayonez ve sirkeli sos konur. Salata Tarifleri 17.

Kabak Salatası

Malzemeler : 1 kg. kabak + 4 çorba kaşığı zeytinyağı + 2 diş sarımsak + 1 su bardağı ince çekilmiş ceviz + Kafi miktarda tuz + 1 su bardağı lor peyniri + 1 su bardağı süzme yoğurt + 2 çorba kaşığı taze veya kuru nane. Salata Tarifleri 18.

Hazırlanışı : Kabaklar yıkanır ve rendelenir. Bir kevgire koyarak süzülmeye bırakılır. Su kalmayıncaya kadar sıkılır. Kabaklar, zeytinyağı ve nane katılarak karıştırılır. Ardından bir tavada suyunu iyice çekene kadar kavrulur (yaklaşık 15 dakika kadar). Zevke göre tuz ilave edilir ve ılımaya bırakılır. Ceviz ve lor peyniri ilave edilir. Sarımsaklı yoğurtla karıştırılır. Taze nane yapraklarıyla süslenerek servis yapılır. Salata Tarifleri 18.

Karides Salatası

Malzemeler : 1 paket dondurulmuş karides + 1/2 demet ince kıyılmış maydanoz + 1/4 ince doğranmış göbek salata + 1 adet limon suyu + 1/2 demet ince doğranmış taze soğan + 1 fincan sıvı yağ +  Kafi miktarda tuz. Salata Tarifleri 19.

Hazırlanışı : Karidesler çözülmeye bırakılır. Karidesler bir çukur kaba alınır ve ince kıyılmış soğanlar, maydanozlar ve tuz ilave edilerek karıştırılır. servis tabağına ince kıyılmış göbek salata yerleştirilir, üzerine karides salatası yerleştirilir. Limon suyu, yağ üzerine gezdirilir ve servis yapılır. Salata Tarifleri 19.

Karnabahar Salatası (1)

Malzemeler : 1 adet orta boy karnabahar + Yarım demet maydanoz + 1 adet havuç + Kafi miktarda zeytinyağı + 4 adet yeşil marul yaprağı + limon ve tuz. Salata Tarifleri 20.

Hazırlanışı : Karnabahar ve havuç haşlanır ve karnabahar ufak parçalara ayrılırken havuç ufak ufak doğranır. Bir salata tabağına salata yaprakları dizilir. Üzerine karnabahar ve havuçlar dizilir. İnce kıyılmış maydanoz, zeytinyağı, limon ve tuz ile sos hazırlanır ve salatanın üzerinde gezdirilir. Salata Tarifleri 20.

Karnabahar Salatası (2)

Malzemeler : 1 adet orta boy karnabahar + 10 adet zeytin + 1 çay bardağı sıvı yağ + Yarım demet dereotu + 1 çay bardağı limon suyu + Kafi miktarda tuz + 2 diş sarımsak. Salata Tarifleri 21.

Hazırlanışı : Karnabahar, parçalara ayrılarak tuzlu suda haşlanır. Bir servis tabağına alınır. Bir kasede sıvı yağ, limon suyu, dövülmüş sarımsak ince kıyılmış dereotu ve az miktar tuzla çırpılır. Bu sos karnabahar üzerinden gezdirilir. Çekirdekleri çıkarılmış zeytin ve dereotuyla Süslenerek servis yapılır. Salata Tarifleri 21.

Kereviz Salatası (1)

Malzemeler : 2 adet kereviz + Yarım limon + 4 çorba kaşığı mayonez + Yarım demet maydanoz + 2 çorba kaşığı yoğurt + Kafi miktarda tuz. Salata Tarifleri 22.

Hazırlanışı : Kerevizler soyulduktan sonra rendelenir. Üzerine tuz ve limon suyu dökülür. 2 kaşık yoğurt ve 3 kaşık mayonez ile karıştırılır. Bu karışım servis tabağına alınır ve artan mayonez ve maydanozla süslenir.

Not : Arzu edilirse, iri kıyılmış ceviz de katılabilir. Salata Tarifleri 22.

Kereviz Salatası (2)

Malzemeler : 2 adet kereviz + 1/2 limon + 4 çorba kaşığı mayonez + 1/2 demet maydanoz + 2 çorba kaşığı yoğurt +  Kafi miktarda tuz. Salata Tarifleri 23.

Hazırlanışı : Kerevizler güzelce soyulup yıkandıktan sonra rendenin kalın kısmında rendelenir. Orta büyüklükteki bir tabağa yayılır. Üzerine tuz ve limon suyu dökülür. Öte yanda belirtilen miktarda yoğurt ve mayonez karıştırılarak sos haline getirilir. Rendelenmiş ve tuzlanmış kerevizin üzerinde gezdirilir. İsteyen rendelenmiş ya da parça parça maydanozla süsleyebilir. İri kıyılmış ceviz de bu salataya çok yakışır. Salata Tarifleri 23.

Kısır Salatası

Malzemeler : 1 su bardağı ince bulgur + 1 tatlı kaşığı biber salçası + 2 baş soğan + 1 çay bardağı limon suyu yada nar ekşisi + 2 adet domates + 1 demet maydanoz + Kafi miktarda tuz, karabiber kırmızı biber + 10 dal taze nane + 1 bağ taze soğan + 1 bardak su. Salata Tarifleri 24.

Servis için : Marul yaprakları ya 1 çay bardağı zeytinyağı yada asma yaprağı

Hazırlanışı : Kuru soğanlar zeytin yağında hafifçe pembeleştirilir. Salça eklenir ve ezilir. Üstüne aynı anda bulgur, tuz, karabiber, kırmızı biber, limon suyu, ufak ufak doğranmış domatesler ilave edilir. Pişirmeye devam edilir. Su ilave edilir. Ateş kısılır. Bulgur suyunu çekince ocaktan alınır. Ufak ufak doğranmış taze Soğan, maydanoz, nane eklenir. Limonu (Nar ekşisi) ilave edilir karıştırılır. Servis tabağına konur. Salata Tarifleri 24.

Makarna Salatası

Malzemeler : Yarım paket makarna + 1 çorba kaşığı sıvı yağ + 1 su bardağı mayonez + 1 demet maydanoz + 1 su bardağı sarımsaklı yoğurt + 1 demet dereotu + 8 adet küçük salatalık turşusu + 100 gr yeşil zeytin + küçük kutu konserve havuç + Kafi miktarda tuz ve karabiber + küçük kutu konserve mısır + 5 adet sosis + küçük kutu konserve bezelye. Salata Tarifleri 25.

Hazırlanışı : Makarnalar haşlanır. Sosisler, salatalık turşusu, maydanoz ve dereotu küçük küçük doğranır. Zeytin, çekirdekleri çıkarıldıktan sonra dilimlenir. Bütün malzemeleri bir kaba boşaltılıp karıştırılır. Salata Tarifleri 25.

Malohta Salatası (Trabzon)

Malzemeler : 2 kilo taze fasulye + 1 çorba kaşığı tuz + 1 çorba kaşığı kişniş + 1 baş sarımsak + 200 gr ceviz içi + 2 adet limon. Salata Tarifleri 26.

Hazırlanışı : Fasulyeler ikiye kırılıp haşlanır ve süzülür. Ceviz, sarımsak, kişniş ve baharatlar bir havanda dövüldükten sonra limon suyu dökülür. Elde edilen karışım haşlanmış fasulyelerin üzerine dökülür. Soğuk servis yapılır. Salata Tarifleri 26.

Mercimek Salatası (Malatya)

Malzemeler : 1 kase yeşil mercimek + Yarım fincan zeytinyağı + 1 baş soğan + Kafi miktarda tuz. Salata Tarifleri 27.

Hazırlanışı : Mercimekler ayıklanır, yıkanır, suda haşlanarak süzülür. Kuru soğan halka şeklinde doğranır. Maydanoz ince kıyılır, mercimeğe karıştırılır. Üzerine zeytinyağı ve limon suyu dökülür. Domates dilimleri veya turşu ile süslenerek servis yapılır. Salata Tarifleri 27.

Meyve Salatası

Malzemeler : 3 adet portakal + 1/2 limon suyu + 4 adet muz + 1,5 kahve fincanı likör + 3 adet mandalina + 1 su bardağı pudra şeker + 2 adet elma + 1 su bardağı badem + 1 bardak çilek. Salata Tarifleri 28.

Hazırlanışı : Bademler kaynar suya atılarak, kabukları çıkartılıp makineden geçirilir. Meyveler yıkanıp kabukları soyulur. Küçük dilimler halinde doğranır. Payreks bir tabağa, bir kat meyve, bir kat pudra şekeri ve badem serperek yerleştirilir. Kalan meyveler de üzerine konup pudra şekeri serpilir. Biraz da likör gezdirilir. Dolapta soğutulup servis yapılır. Salata Tarifleri 28.

Midye Salatası

Malzemeler : 20 adet kabuklu midye + 1 çay bardağı beyaz şarap veya su + 1/2 çay bardağı limon suyu + 1 demet maydanoz + 1/2 çay bardağı zeytinyağı + Tuz, karabiber + 1 adet küçük soğan. Salata Tarifleri 29.

Hazırlanışı : Midyeler iyice ayıklanıp, temizce yıkanır. Küçük bir tencereye şarap ya da su konup kaynatılır. Şarap ya da su kaynayınca, midyeler içine atılır. Çok kuvvetli ateşte 4-5 dakika haşlanır. Sonra kevgirle midyeler çıkarılır. İçleri servis tabağına konur. Tencerede kalan su, biraz daha kaynatılarak buharlaştırılır. Bu su, midyelerin üzerine dökülür. Soğanı ince halkalar halinde kesilir. Tuzla ovulup, yıkanır. Midyelerin üzerine konur. Limon suyu, zeytinyağı, kıyılmış maydanoz serilip, karıştırılır. Limon dilimleriyle süslenip, servis yapılır. Salata Tarifleri 29.

Pancar Salatası

Malzemeler : 3-4 adet kırmızı pancar + 3-4 diş sarımsak + 1 su bardağı sirke + Kafi miktarda tuz. Salata Tarifleri 30.

Hazırlanışı : Pancarın yaprak kısımları ayıklanıp yıkanır. Bir tencereye konup, üstünü örtecek kadar su konur. 1 bardak sirke ilave edilip, tencere ateşe alınır (Sirke, pancarın kırmızı halde haşlanmasını sağlar). Orta hararetli ateş üzerinde pancarlar yumuşayıncaya kadar haşlanır. Haşlandıktan sonra, pancarlar soğumadan kabuklarından arındırılır. Yarım cm. kalınlığında yarım daireler şeklinden doğranır. Salata tabağına yerleştirilir. Üzerlerine tuz ve 1 fincan kadar sirke, dövülmüş sarımsakla birlikte dökülür. Yaklaşık 1-2 saat kadar bu haliyle bekletilir. Bu müddet sonunda ya bütün olarak veya marulla karıştırılarak servis yapılır.

Not: Bu şekilde haşlanmış pancar, hemen hemen tüm salatalarda, hem ana malzeme hem de süsleme malzemesi olarak kullanılabilir. Salata Tarifleri 30.

Patlıcan Salatası

Malzemeler : 4 adet patlıcan + 1 kahve fincanı sıvı yağ + 4 adet sivri biber +  Yarım çay bardağı çekilmiş ceviz + 2 adet dolmalık biber + 1 su bardağı yoğurt + 3 diş sarımsak + Kafi miktarda tuz. Salata Tarifleri 31.

Hazırlanışı : Patlıcan ve biberler ateşte közlenir. Kabukları soyulur ve ince ince kıyılır. Tuz, dövülmüş sarımsak ve cevizle karıştırılır. Sıvı yağ ve yoğurt ilave edilir. Servis tabağına alınır ve çekirdeksiz zeytin ve maydanozla süslenir. Salata Tarifleri 31.

Pazı Salatası

Malzemeler : Yarım kilo pazı + 1 kahve fincanı sıvı yağ + 1-2 adet limon suyu + 100 gr beyaz peynir. Salata Tarifleri 32.

Hazırlanışı : Pazılar ayıklanıp yıkandıktan sonra 2-3 dakika. kaynar suda haşlanır. Suyu süzüldükten sonra ince ince kıyılır. Salata tabağına alınır ve üzerine dövülmüş sarımsak, sıvı yağ, tuz, limon suyu ve rendelenmiş beyaz peynir gezdirilir. Salata Tarifleri 32.

Peynir Salatası

Malzemeler : Bir miktar artık peynir parçası + 1 adet pırasa + 1 demet kırmızı turp + Kafi miktarda sirkeli sos, tuz ve karabiber + 3 adet kornişon. Salata Tarifleri 33.

Hazırlanışı : Peynir parçaları küp küp doğranır. Kornişon ve pırasalar da incecik kıyılır, peynire ilave edilir. Tuz ve biberi konup karıştırılır. Servis yapılacağı zaman, üzerine sirkeli sos dökülür. Salata Tarifleri 33.

Rus Salatası

Malzemeler : 4 çorba kaşığı mayonez + 3 Macar salamı + 2 adet patates + 1 salatalık turşusu + 1 adet havuç + Kafi miktarda tuz + 1 çay bardağı bezelye. Salata Tarifleri 34.

Hazırlanışı : Haşlanmış sebzeler ve diğer malzemeler bezelye büyüklüğünde küp küp doğranır. Hepsi bir kasede mayonezle karıştırılır. Servis tabağına alınır; mayonez ve maydanozla süslenir. Salata Tarifleri 34.

Sebze Salatası

Malzemeler : 3-4 adet patates + 1 demet kırmızı turp + 1 adet yeşil salata + 2 adet havuç + 2 adet kereviz + Kafi miktarda tuz, karabiber + 1 çay fincanı sirke. Salata Tarifleri 35.

Hazırlanışı : Patates, havuç ve kereviz dış kabuklarından arındırıldıktan sonra haşlanır. Dilim dilim doğranarak salata tabağına sırayla yerleştirilir. Tabağın ortasına doğranmış yeşil salata konur. Sofraya alınacağı zaman sirkeli sosu konur. Salata Tarifleri 35.

Semizotu Salatası (1)

Malzemeler : Yarım kilo semizotu + 1 adet domates + 1 su bardağı yoğurt + Kafi miktarda tuz, karabiber, kırmızı biber + 1 çorba kaşığı çekilmiş ceviz + kırmızı biber + 2 diş sarımsak. Salata Tarifleri 36.

Hazırlanışı : Semizotu yıkanır ve el ile ufak parçalar ayrılır. Sarımsaklı yoğurt hazırlanır. Domatesin kabuğu soyulur ve küçük küçük doğranır. Domatesler, sarımsaklı yoğurt, tuz, karabiber ve dövülmüş ceviz semizotuyla karıştırılır. Servis tabağına alınır; kırmızı biber ve cevizle süslenir. Salata Tarifleri 36.

Semizotu Salatası (2)

Malzemeler : Yarım kilo semizotu + 1 adet domates + 1 su bardağı yoğurt +  Kafi miktarda tuz, karabiber, kırmızı biber + 1 çorba kaşığı çekilmiş ceviz + 2 diş sarımsak. Salata Tarifleri 37.

Hazırlanışı : Semizotu iyice yıkanır ve iri doğranır (vitamin kaybına uğramaması için mümkünse elinizle kopartarak parçalayın). Sarımsak ezilir ve yoğurtla karıştırılır. Domatesin kabukları soyulur ve çekirdekleri çıkartılır, ardından küçük küçük doğranır. Domatesler, sarımsaklı yoğurt, tuz, karabiber ve dövülmüş ceviz semizotuyla karıştırılır. Salata servis tabağına alınır ve kırmızı biber ve ceviz ile süslenir.

Not : Bu salata çiğ olarak ıspanak yaprakları kullanılarakta hazırlanabilir. Salata Tarifleri 37.

Şakşuka

Malzemeler : 2 adet patlıcan + 2 diş sarımsak + 2 adet domates + Kafi miktarda sıvı yağ + 2 adet yeşil biber. Salata Tarifleri 38.

Hazırlanışı : Patlıcanlar yıkanıp alacalı soyulur. Patlıcan, domates ve biber küp küp doğranır. Tavaya yağ konularak kızdırılır. Patlıcanlar kızartılır. Fazla yağ alınarak biberler hafif kavrulduktan sonra domatesler de ilave edilir. Patlıcanlar ince ince doğranmış sarımsak ve tuz eklenerek karıştırılır. Yarım bardak su ilave edilerek 2-3 dk. sonra ocaktan alınır. Soğuk olarak servis edilir. Salata Tarifleri 38.

Tahinli Turp Salatası (Adana)

Malzemeler : 250 gr. tahin + 5 adet beyaz turp + 4 adet turunç + 2 diş sarımsak. Salata Tarifleri 39.

Hazırlanışı : Turplar kabukları soyularak orta delikli rende ile rendelenir. 10 dakika bırakılır, sonra 2 avuç arasında sıkılır, tahin bir kaseye konu, ayrı bir kaba kabukları soyulduktan sonra sıkılan turunç ekşisi ile yavaş yavaş karıştırılır. Ekşi tahine yedirilir. Sulu ve özlenmiş yoğurt kıvamına gelince dövülmüş sarımsak ve turplar karıştırılır. Bir bardak su ilave edilerek istenilen kıvama getirilir.

Not : Bu salata içli köfte ile sofraya alınır. Sulu kıvamda arzu edilirse kaşıkla, koyu kıvamda hazırlanırsa çatalla yenir. Salata Tarifleri 39.

Tavuk Salatası

Malzemeler : 1 haşlanmış tavuk göğsü + 1 fincan zeytinyağı + 3 adet göbek salata + 1 adet salatalık + 1 fincan sirke + 1 adet haşlanmış yumurta. Salata Tarifleri 40.

Hazırlanışı : Salatalık, iyice yıkandıktan sonra servis tabağına dilim dilim doğranıp yerleştirilir. Üzerlerine didilmiş tavuk göğsü yerleştirilir. Onun da üzerine haşlanmış yumurta, domates konur. Sofraya alınacağı zaman da zeytinyağı ve sirkenin karışımından oluşan sos ilave edilir. 

Not : Et salatası da benzer şekilde yapılır. Salata Tarifleri 40.

Taze Börülce Salatası

Malzemeler : Yarım kilo taze börülce + Yarım demet dereotu + Yarım kilo koruk (olmamış üzüm) + Yarım demet maydanoz + 3 çay kaşığı elma sirkesi + 1 çay kaşığı pul biber + 3 çay kaşığı zeytinyağı + 1 çay kaşığı tuz + 5 diş sarımsak. Salata Tarifleri 41.

Hazırlanışı : Börülceler iki uçlarından koparılarak ayıklanır,kaynayan suda 20 dakika haşlanır. Suyu süzülerek bir kaba alınır. İçine zeytinyağı, koruk (bulunmazsa) elma sirkesi ve sarımsaklar ince kıyılarak karıştırılır. Servis tabağına alınır, üzerine ince kıyılmış maydanoz ve dereotu serpilir üzeri pul biberle süslenerek servis edilir. Salata Tarifleri 41.

Yeşil Zeytin Salatası

Malzemeler : 200 gr dolma yeşil zeytin + 2 adet limon + 1 adet konserve kırmızı biber + 2 demet dereotu + 2 diş sarımsak + 2 adet salatalık turşusu + Kafi miktarda tuz, karabiber + 2 çorba kaşığı zeytinyağı + 2 Diş sarımsak. Salata Tarifleri 42.

Hazırlanışı : Zeytinler ince ince dilimlenir. Kırmızı biber turşusu kibrit çöpü şeklinde doğranır. Salatalık turşusu da küçük küpler şeklinde doğranır. Sos için, bir kasede, dövülmüş sarımsak, yarım limonun suyu, tuz, karabiber ve kıyılmış dereotu karıştırılır. Büyük bir kaseye zeytin, salatalık ve biber turşusu konur. Sosu üzerine dökülüp karıştırılır. Yarım saat buzdolabında bekletildikten sonra servis tabağına alınır. Dereotuyla süslenerek servis yapılır. Salata Tarifleri 42.

Yoğurtlu Patlıcan Salatası

Malzemeler : 3 adet patlıcan + 1 kahve fincanı zeytinyağı + 1 su bardağı yoğurt + Kafi miktarda tuz + 1 diş sarımsak. Salata Tarifleri 42.

Hazırlanışı : Patlıcanlar közlenip, kabukları soyulur. Limonlu suya yatırılır. Bir süre sonra tahta üzerinde incecik kıyılır. Yoğurda, dövülmüş sarımsak, tuz, zeytinyağı konup, karıştırılır. Yoğurtla patlıcanlar da karıştırılıp servis tabağına konur. Maydanoz ya da uygun bir yeşillikle süslenip servis yapılır. Salata Tarifleri 42.

Yumurta Salatası

Malzemeler : 5 adet yumurta + 2 limon + 15 adet karışık yeşil ve siyah zeytin + 2 çay bardağı zeytinyağı + Kafi miktarda tuz, karabiber, kırmızı biber + 5 adet taze soğan + 2 demet maydanoz. Salata Tarifleri 43.

Hazırlanışı : Yumurtalar 8 dakika haşlanarak katı hale getirilir. Kabukları soyulduktan sonra enine ve boyuna doğranarak 8 parça haline getirilir. Servis tabağına alınır. Üzerine ince kıyılmış maydanoz, taze soğan, çekirdekleri alınmış ve ikiye bölünmüş zeytinler katılır. Tuz ve karabiber ilave edilerek karıştırılır. Limon suyu ve zeytinyağı karışımı üzerinde gezdirilir. Maydanoz ve kırmızı pul biberle süslenerek servis yapılır. Salata Tarifleri 43.