sarımsak

      Sarımsak Bitkisi Nedir?  Sarımsak, Alliaceae familyasına dahil olan, Allium cinsinden bir soğanlı bitki türü. 25–100 cm yüksekliğe kadar boy atar. Yapraklarında, saplarında ve toprak altındaki soğanında kokulu bir yağ bulunur. Alliaceae familyasına dahil olan, Allium cinsinden bir soğanlı bitki türüdür (Allium sativum L.).  Tarih boyunca beslenme ve tıpta önemli bir rol oynamıştır. […]

      Sarımsak Bitkisi Nedir?

 1.  Sarımsak, Alliaceae familyasına dahil olan, Allium cinsinden bir soğanlı bitki türü. 25–100 cm yüksekliğe kadar boy atar. Yapraklarında, saplarında ve toprak altındaki soğanında kokulu bir yağ bulunur. Alliaceae familyasına dahil olan, Allium cinsinden bir soğanlı bitki türüdür (Allium sativum L.).  Tarih boyunca beslenme ve tıpta önemli bir rol oynamıştır. Bu şifalı bitkiye yapılan en erken referanslardan bazıları, muhtemelen MÖ 6. yüzyılda derlenen Zerdüştlerin kutsal yazılarından oluşan bir koleksiyon olan Avesta’da bulunmuştur. Sarımsak ayrıca Sümer ve eski Mısırlılar için önemli bir ilaçtı. Kayıtlar, sarımsağın yaklaşık 5.000 yıl önce Giza piramitleri yapıldığında kullanıldığını gösteriyor. Ayrıca, “Batı tıbbının babası” olarak bilinen eski Yunan hekim Hipokrat’ın çok çeşitli koşullar ve hastalıklar için kullandığı bilinmektedir. Yine Yunanistan’ın en eski Olimpiyatları sırasında, dayanıklılığı arttırmak için atletlerin sarımsakla beslendiğine dair bazı kanıtlar bulunmuştur.
 2. Beyaz sarımsak belirlenen ısıda ve nemde belirlenen sürede beyaz sarımsağın bekletilmesiyle belirlenen ortamda hazırlanır. Bu beyaz sarımsağın siyaha dönen sarımsak dişleri bu fermantasyon dediğimiz siyah sarımsak üretimi formülünden ortaya çıktığı zaman beyaz sarımsaktan fayda sağlama konusunda kat kat etkileri ve faydaları artmış bir konuma geliyor. Beyaz sarımsak haricinde sarımsağın başka bir çeşidi yok, ancak siyah sarımsak denilen sağlığa pek çok katkı sağlayan siyah sarımsak aslında normal beyaz sarımsağın işlem görmüş hali ve oldukça pahalı.

        Faydaları Neler?

 1. Kansere karşı koruyucudur.
  Kalp sağlığını korur.
  Beyin hücrelerini serbest radikal hasarına karşı korur.
  Hafıza bozuklukları semptomlarını azaltır.
  Bağışıklık sistemini destekler.
  Karaciğeri korur.
  Diyabet semptomlarını iyileştirir.
  Kronik böbrek rahatsızlıklarında, tedavinin toksik etkisini azaltır.
  Sindirim ve dolaşımı arttırır.
  Tansiyonu düzenlemeye yardım eder.
  Doğal mide koruyucudur.
  Hiperlipidemi ve hiperglisemi durumlarını önlemeye yardımcıdır.
  Yaşlanmayı geciktirir.
  Antialerjiktir.
  Saç ve cilt sağlığını korur.
  Yorgunluğu önler.
 2. Tarih boyunca sarımsak, bronşit, hipertansiyon (yüksek tansiyon), TBC (tüberküloz), karaciğer bozuklukları, dizanteri, şişkinlik, kolik, bağırsak solucanları, romatizma, diyabet ve ateş gibi hastalıklarda kullanılmıştır. Halen ateroskleroz (arterlerin sertleşmesi), yüksek kolesterol, kalp krizi, koroner kalp hastalığı ve hipertansiyon dahil olmak üzere kan sistemi ve kalbe bağlı birkaç durum için yaygın olarak kullanılmaktadır. Günümüzde bazı insanlar tarafından akciğer kanseri, prostat kanseri, meme kanseri, mide kanseri, rektum kanseri ve kolon kanserinin önlenmesi için de kullanılmaktadır.
 1.  Zengin vitamin ve mineral kaynağıdır. Sarımsağın içeriğinde 33 çeşit kükürt bileşiği, 17 çeşit aminoasit, manganez ve çinko gibi mineraller ile A vitamini, B vitamini ve bolca C vitamini bulunur. Özellikle Asya mutfaklarının vazgeçilmezi olan ve Avrupa ülkelerinde’de son derece önem verilen siyah sarımsak fermantasyondan sonra kansere karşı özel etki sağlıyor,kolesterol seviyesini düşürüyor,antiseptik özelliği ve bunun yanı sıra antifungal, antiviral, antioksidan ve antibakteriyel bileşenleri muhtevasında barındırıyor. Bundan ötürü siyah sarımsak beyaz ve normal sarımsağa göre iki kat etki sağlayabiliyor, iki kat antioksidan içeriyor.
 2. Bu sebeple kronik hastalıklar, romatoid arterit, dolaşım sistemi hastalıkları ve Alzheimer hastalığına karşı gayet etkilidir. Sarımsağın tadını sevmiyorsanız siyah sarımsağın tadına hayret edeceksiniz ve tadına bayılacaksınız. Siyah sarımsakta kurutulmuş meyve tadı hakimdir ve ağızda kokmaz. Şeker oranıda daha yüksektir. Adeta vitamin deposudur,muhtevası oldukça zengindir ve eski tarihleren beri ilaç olarak kullanılmaktadır. Sarımsağın muhtevasında şekerler, vitaminler (A, B, C vitaminleri), kükürtlü uçucu yağ ve içerisinde zengin olarak allil sülfür bulunuyor. Sarımsağın kokusu ve tadı bu allil sülfürden kaynaklanıyor. Sarımsağın ihtiva ettiği yağ? Oleum allicine? diye adlandırılmaktadır. Yağının 1 miligramı, 15 OE penisilinin gücüne eşittir.
 3. Hipotansif ile kalp koruyucu bir güce sahip olan bu kıymetli bitki, Damar sertliğine,İltihap kurutulmasına, Kan basıncı dengelemede, Soğuk algınlığında, hücre yenilenmesinde, bağışıklık sisteminin güçlenmesinde çok güçlü etkilere sahiptir. Salgın Hastalıklara Karşıda Kalkan Görevi Yapar. Enfeksiyonlarla Savaşan Siyah Sarımsak bakteri ile virüslerden kaynaklanan enfeksiyonlara karşıda oldukça etkilidir.

       Nasıl Kullanılır?

 1. Fermantasyon zaman zarfını incelediğimizde sarımsak sabitlenen bir sıcaklık ortamında yaklaşık 60 ? 75 derece arasında ve sabit bir nem oluşturulmuş ortamda( doğal nem olarak %70-85 arasında) olduğu belirtiliyor. Belirlenmiş bir zaman aralığında bekletiliyor, bu da yaklaşık 25 40 gün arasında tekamül ediyor, devamlı olarak bu ortamda bu ortam şartlarında bekletiliyor. Bu zaman içerisinde sarımsağın muhtevasında bulunan maddeler etkileşime ve reaksiyona girerek dönüşüme uğramakta ve fermente olmaktadır. Siyah sarımsağın renginin beyazdan siyaha dönmesinin sebebi reaksiyon sırasında şeker ve aminoasitler reaksiyonu ile koyu renkli bir madde olan melanoin ortaya çıkmasıdır. Aslında bu işlem tavukların kuluçka dönemine benzetiliyor. Bu şekilde elde edilen siyah sarımsak bir hafta boyunca kuru ve serinletilmiş ortamda bekletilip ambalajlar halinde paketleniyor. Eğer yukarıda saydığımız nem ve sıcaklık ortamlarını evinizde oluşturma imkanınız varsa evinizde kendinizde siyah sarımsak üretimine geçebilirsiniz. Ticaret yapmak istemezseniz en azından kendinize yetecek kadar siyah sarımsak elde etmeyi deneyebilirsiniz. Nem ve sıcaklık ortamları için elektrik’li pirinç ısıtma kablarından yararlanabilirsiniz veya laboratuar’da kullanılan inkübatör sizin için uygun ortamı sağlamanıza yardımcı olacak malzemelerdir. Bir diğer seçenek ise amatörler için kuluçka makineleri olabilir.

 

Taze sarımsak
Taze sarımsak