Yıldız Çiçeği

Yıldız çiçeği

Dahlia x hybrida

Yıldız Çiçeği, Bileşikgiller familyasındandır. Anayurdu Meksika ve Guatemala olan Dalya yıldız çiçeklerine bu ad, ilk kez bitkiyi 1789 yılında Avrupa’ya tanıtan İsveçli bitki bilimci Dr. Andreas Dahl’dan esinlenerek verilmiştir. Dalya yıldız çiçeklerinin yabani türlerinin boyu 6 metreye kadar çıkarken tohumundan yetiştirilen çok yıllık, yumrulu ve duyarlı otsu bitki olan kültür türlerinin boyu 30-60 cm. kadar olur. Ancak, bunlara çoğu kez bir yıllık bitki işlemi uygulanır.

Yıldız Çiçeği, Yeşil renkli, oval biçimli ve belirgin damarlı yaprakları olan bitki, yaz ortalarından sonbahardaki ilk don olayına kadar bol bol çiçek açar. Mavi dışında hemen her renkte olan yalın kat veya katmerli yüzlerce çiçeği ve güzel görünüşlü yapraklarıyla çarpıcı bir görüntü oluşturan dalya yıldız çiçekleri, bahçelerde kendilerine ayrılan çiçek tarhlarında çok güzel dururlar. Ayrıca evlerin balkonlarında plastik saksılar içinde de yetiştirilebilirler.

Nerelerde Yetişir? Bakımı Nasıl Yapılır?

Dalya yıldız çiçeği, hiç değilse gündüzün yarısını bol güneşli geçiren ortamları ve organik madde yönünden zengin bitek, hafif kumlu, süzek (suyu iyi akıntılı) toprakları sever. Çiçek açtığı dönemde bolca sulanan bitki tohumlarıyla, gövde çelikleriyle, yumrularıyla veya kökten bölünmesiyle çoğaltılır. Tohumla üretimde, bitkinin tohumları ilkbaharda havalar ve toprak ısındığında doğrudan doğruya bahçede bolca gübrelenerek hazırlanmış yerlerine 25-30’ar cm. aralıklarla ekilirler.

Yıldız çiçeği tohumlarının çimlenmesi 7-14 gün içinde gerçekleşir. Ya da şubat-mart aylarında sıcak yastıklara ekilen tohumları çimlenip olgunlaşarak fide haline geldiğinde ve hava ve toprak ısındığında bahçedeki yerlerine şaşırtılırlar. Bitkinin yumrularıyla, çelikleriyle ya kökten bölünmeyle çoğaltılması yılın değişik zamanlarında profesyonel üreticiler tarafından yapılmaktadır.

Yıldız Çiçeği 1
Yıldız Çiçeği 1