Yüksük Otu Çiçeği 1

Yüksük Otu Çiçeği

Digitalis purpurea

Sıracagiller familyasından Anayurdu bilinmeyen ancak Akdeniz Havzası, Batı Asya ile Avrupa’nın bazı bölgelerinde yetişen Digitalis cinsi bitkilerin 40 dolayında türü a bulunmaktadır. 

Bunlardan bahçelerimizde süs bitkisi olarak yetiştirilen Digitalis purpurea türünü örnek alıyor ve bitkiyi Yüksük otu diye adlandırıyoruz. 

Yüksük Otu Çiçeği, çok yıllık dayanıklı otsu bitkidir. 

Dikine uzayan sürgünleri; bitkinin tabanında bir rozet oluşturan ve sürgünlerinin üzerinde almaşık dizili olan, yeşil renkli, dar ve uzunca, hafif tüylü yaprakları vardır. 

Bitkinin sürgünlerinin tepesinde yaz başlarından sonbahara kadar yoğun salkımlar oluşturarak açan eldiven parmağı ya da yüksük biçimli çiçekleri beyaz, krem, sarı, pembe, lavanta mavisi, morumsu kırmızı, mor ya da gül renginde olur. 

Yüksük Otu Çiçeği bitkisi, çiçek bahçelerindeki sınırlarda, bordürlerde ve kendine özel grup oluşturan tarhlarında güzel durduğu gibi, hiçbir bitkinin gelişip çiçek açmayacağı gölgelik kıyı köşelerde, kayalık bahçelerde de çok iyi gelişerek çiçek açar.

Nerelerde Yetişir Bakımı Nasıl Yapılır?

Aslında korulukların, ağaç altlarının, gölgelik yerlerin ve zayıf toprakların bitkisi olan Yüksük Otu Çiçeği, bol güneşli ama havadar olan ortamlarda da pek iyi gelişir. 

Genellikle çok yıllık bitki olmasına karşın, bitkiye iki yıllık işlemi yapılır.

İkinci yılında çiçeklenmesi biten yüksük otları, gözden çıkarılıp yerlerinden sökülür. 

Tohumuyla üretilen bitkinin tohumları, ilkbahar sonuna doğru ya da yaz başlarında doğrudan doğruya bahçedeki yerlerine 40-60’ar cm. aralıklarla ekilir. 

Yüksük Otu Çiçeği, üretimi kolay ve bakımı zahmetsiz olan süs bitkilerindendir.